EOR HELP » авторский план-конспект + презентация http://eorhelp.ru Класс EOR :: Электронные Образовательные Ресурсы Thu, 29 Jan 2015 20:46:48 +0000 ru-RU hourly 1 http://wordpress.org/?v=4.0 Урок Памяти /urok-pamyati-2/ /urok-pamyati-2/#comments Sun, 28 Dec 2014 09:25:30 +0000 /?p=67353 Автор конспекта:
Автор(ы): — Емельянова С.А.

Место работы, должность: — МОУ «СОШ № 13 г. Пугачева Саратовской области», учитель русского языка и литературы

Регион: — Саратовская область

Характеристики урока (занятия) Уровень образования: — основное общее образование
Уровень образования: — среднее (полное) общее образование

Целевая аудитория: — Учащийся (студент)
Целевая аудитория: — Учитель (преподаватель)

Класс(ы): — 5 класс
Класс(ы): — 6 класс
Класс(ы): — 7 класс

Предмет(ы): — Литература

Цель урока: —

— Аналитическое чтение стихотворений.

— Развитие навыков анализа поэтического текста.

— Воспитание патриотизма.

Тип урока: — Комбинированный урок

Учащихся в классе (аудитории): — 26

Используемые учебники и учебные пособия: —

Курдюмова Т.Ф. Литература. 5 класс. Учебник-хрестоматия. В 2-х частях. Часть 2. 2010 г.

Используемое оборудование: —

Мультимедийный проектор

Краткое описание: — Чтение и анализ стихотворений о Великой Отечественной войне. Сообщения учащихся о родственниках-воинах. Связь тыла и фронта. Человек на войне. Проблема памяти поколений.

Урок Памяти

Презентация

Стихи учащихся к уроку Памяти

Файлы: Салтыков-Щедрин.ppt
Размер файла: 2205696 байт.

]]>
/urok-pamyati-2/feed/ 0
Натуральные волокна животного происхождения /naturalnye-volokna-zhivotnogo-proisxozhdeniya-4/ /naturalnye-volokna-zhivotnogo-proisxozhdeniya-4/#comments Mon, 27 Oct 2014 18:56:20 +0000 /?p=75379 Автор конспекта:
Автор(ы): — Мудрецова Ирина Леонидовна

Место работы, должность: — МБОУ Уршельская СОШ, Гусь-Хрустальный район, Владимирская область

Регион: — Владимирская область

Характеристики урока (занятия) Уровень образования: — основное общее образование

Целевая аудитория: — Учитель (преподаватель)

Класс(ы): — 7 класс

Предмет(ы): — Технология

Цель урока: —

Научить определять ткани из натуральных волокон

Тип урока: — Комбинированный урок

Учащихся в классе (аудитории): — 15

Используемое оборудование: —

Ноутбук, экран, проектор, оборудование для выполнения лабораторных работ

Используемые ЦОР: —

Презентация

Краткое описание: — Подробный план-конспект урока с презентацией

Подробный план-конспект сопровождает презентация на всех этапах урока, включая выполнение лабораторных работ. Для проверки усвоения знаний разработан тест на два варианта.

Файлы: метаморфозы удмуртского жилища.ppt
Размер файла: 2748416 байт.

]]>
/naturalnye-volokna-zhivotnogo-proisxozhdeniya-4/feed/ 0
О чём говорят считалки. «Считалия» Бориса Заходера /o-chyom-govoryat-schitalki-schitaliya-borisa-zaxodera/ /o-chyom-govoryat-schitalki-schitaliya-borisa-zaxodera/#comments Thu, 25 Sep 2014 09:37:25 +0000 /?p=4490 Автор конспекта:
Автор(ы): — Александрова Диана Николаевна

Место работы, должность: — Лицей 144, педант начальных классов

Регион: — Город Санкт-Петербург

Характеристики урока (занятия) Уровень образования: — начальное общее гетеротопия

Целевая аудитория: — Классный гендиректор

Класс(ы): — 2 ранг

Предмет(ы): — Литературное зачитывание

Цель урока: —

I. Дидактическая цель:Создать условия для осознания и осмысления блока учебной информации в ходе реализации проекта «Считалки».

II. Задачи:

  • Обучающие:Создать условия для формирования понятий о считалках, что одном изо компонентов развития речи и обогащения словарного запаса; знакомить с самым любимым детям писателем.
  • Развивающие:Создать условия для развития творческих способностей, для развития компетентностей: информационной и социальной.
  • Воспитывающие:Создать условия для активизации познавательной деятельности и привития интереса к предмету;
  • Здоровьесберегающая:Создать условия для укрепления и сохранения здоровья учащихся на уроке.

Тип урока: — Комбинированный танцкласс

Учащихся в классе (аудитории): — 26

Используемые учебники и учебные пособия: —

Учебник Р.Н. Бунеев " Маленькая дверка в великоватый мир" ч. 2

Используемая методическая литература: —

  • Методические рекомендации к учебнику Р.Н. Бунеев «Маленькая дверка в великоватый мир» 2 часть;
  • «Жемчужины народной мудрости» Г.Н.Тубельская;
  • «Игра в рифмы» В.Волина
  • «Литература и фантазия» Л.Е. Стрельцова.
  • « Teddy bear» — молокосборник английских стихов

Используемое оборудование: —

  • Учебник Р.Н. Бунеев «Маленькая дверка в великоватый мир» 2 часть;
  • видеопроектор
  • иллюстрированные детям пословицы
  • крзинки ( нарисованные на листочках)

Краткое описание: — Актуализируем знания второклассников о фольклорных жанрах. Знакомим с известным с детства писателем, переводчиком Б. Заходером. Делаем всё это играя.

Открытый танцкласс чтения в 2 классе по теме: О чём говорят считалки.

«Считалия» Бориса Заходера

Учитель: Александрова Д. Н.

Тип урока: Комплексное приложение знаний.

I. Дидактическая цель: Создать условия для осознания и осмысления блока учебной информации в ходе реализации проекта «Считалки».

II. Задачи:

• Обучающие: Создать условия для формирования понятий о считалках, что одном изо компонентов развития речи и обогащения словарного запаса; знакомить с самым любимым детям писателем.

• Развивающие: Создать условия для развития творческих способностей, для развития компетентностей: информационной и социальной.

• Воспитывающие: Создать условия для активизации познавательной деятельности и привития интереса к предмету;

• Здоровьесберегающая: Создать условия для укрепления и сохранения здоровья учащихся на уроке. III. Средства достижения: •

Ход урока^

1.Организационный момент.

Есть у нас минутка к сроку

Все готовы вы к уроку?

А обязательство у нас какой?

— Все, что невредно под рукой,

Быть должны у нас в порядке

Парта, книжки и тетрадки.

2. Готовим к работе артикуляционный аппарат

Всех скороговорок не перескороговоришь.

3. Психологический умонастроение

Знаете, что сотворилось настоящее утром?

Я по улице шагала, и улыбки собирала:

Вот усмешка малыша, накануне что же хороша!

Вот усмешка почтальона – украшение нашего района,

Вот усмешка продавщицы – весьма редкая вещица,

Вот шутливый смешок ребят – для меня он просто клад.

Всем в отчет я улыбалась – выходит менялась

— А у вам хорошее настроение? Улыбнитесь корешок другу, улыбнитесь гостям, пожелайте удачи друг-другу.

II Сообщение темы, цели.

Сегодня на уроке мы поговорим обо одном изо фольклорных жанров: считалке и писателе, знакомом каждому изо вам с детства.

-Что вы ждёте ото урока?

-Поставьте для себя цели на урок, с учётом выполненных дома заданий. (На доске слова: Знать Уметь Применять).

— Что мы должны знать? (Что такое считалка, какие виды существуют).

— Уметь? (Уметь выразительно их читать, анализировать).

— Где применять? (В жизни, в играх, в школе и дома).

— Кто ставит для себя выполнить все тройка цели?

— Кто едва свет и уметь?

— Хорошо, в конце урока подведем итог, что вы справились с поставленными целями. Цели поставили, теперь надобно их выполнять.

1.Проверка Д/З, актуализация знаний

. 1. — Ребята, что называется раздел, какой мы изучаем? («Сказка — ложь, так в ней намек…»).

— Какие произведения мы изучали в этом разделе?( Сказки). А какие? (О животных: анималистические).

-А ещё? (считалки) -А в кой беллетристический жанрик заключает все сии произведения? (фольклорный). -А вы просто ориентируетесь в жанрах?

Слайд 1.

-Тогда определите, что лишнее?

Слайд 2.

-А то-то и есть и все произведения фольклора

. Слайд 3.

-Попробуйте догадаться, где есть что?

2. — А это что? Эники-беники-мок

Плывёт по морю носок

Кто его возьмёт,

С ним свояси уйдёт. (Считалка)

— Кто у нас вышел, бог предлагает считалку изо тех, которые проиллюстрированы на доске, а мы найдём. — Кто нашёл, пускай расскажет нам считалку Кошкину разве Мышкину.

— Какую учил? (Кошкину), здесь почитай мышей. Мышки встали. А теперь хором и так не запнуться.

А кто поделится считалкой, которую сочинил сам?

— Столько считалок узнали? А на кой дьявол нужны считалки?( В играх разрешать споры)

Один изо писателей привычный каждому всё окно играет с нами словами.

4.Слайды 4-9.

Рассказ ученика о Борисе Заходере

— Наш Борис Владимирович ещё и серебряник переводов с др. языков. Он пленительно владел немецким и английским. — Я знаю, что у нас в классе есть те, кто знает английскую считалочку. (Teddy bear…).

-А перевести сможешь? Кто высший мелеагр в этой считалке? А кто его придумал? (А.Милн).

-Поищем на картах Родину Милна и др. писателей, чьи произведения перевёл Заходер.

Видим страну, столица – Лондон Что это? (Великобритания) Страна, чья столица Берлин …(Германия) Столица Прага, у кой страны? (Чехия) Да, в Великобритании, Германии и Чехии появились герои, которых нам представил Б. Заходер . Ведь он переводил Л. П. Тревелс, Дж. Барри, братьев Гримм. Слайд 12. -А каких стран никак нет на карте? (Листачия и Вообразилия) -А какая изо этих стран всё же знакома?( Вообразилия) Скажу по секрету, Листачии всегда не существует, у Заходера др. страна. Отгадайте, расставив буквы в предложенном мной порядке (Считалия)

5. Работа С стихотворением Б. Заходера « Считалия»

А).Чтение стихотворения учителем.

Б). Работа с текстом в окно чтения. зачитывание стихотворения вслух.

Вопросы затем чтения

-Почему композитор называет Считалию «краем чудес»?

Чтение по строфам громко и беседа по ходу. 1-я строфа.

-Почему в стране Считалия мы бываем тогда, когда-нибудь играем в какую-нибудь игру?

-А это любая игра разве нет? (Та, где считаются.)

-Продолжите строку, в которой многоточие. -Назовите такие игры. 2-я и 3-я строфы.

-Кто это эдакий Заяц Белый? Из кой он считалки? Расскажите её.

— Герои каких считалок вам знакомы?

-Расскажите считалки, которые упоминаются в этих строках. 4-7-я строфы.

-Что вы представляли себе, читая сии строфы?

-Почему солдаты добрые?

-Какие знакомые считалки встретили? Расскажите их.

8-я октава -Как понимаете 1-ю строчку? (Считалки — это игра, это детство, радость. Дети в игре забывают свои беды. Там, где веселье, никак нет объединение горю.)

Самостоятельное зачитывание с карандашом (посчитать насколько считалок использует автор

Работа с текстом затем чтения:

1).Выразительное зачитывание детьми

. 2).Представьте себе страну Считалию. Нарисуйте её словесно.

— Что может быть в корзинке для вас, буде в ней лежит «всё, что нужно для души»?

Рисование( в парах): У вам на партах лежат маленькие корзинки положите в них то, что было бы светло получить нашим гостям. Подпишите кзади ото кого и затем завершения урока подарите.

6). Итог урока.

— Чем необычны считалки? ( 1. есть те, что понятны по содержанию и не понятны, в ней главное не содержание, а исход изо трудных ситуаций; 2. ввек просто запомнить)

7). Домашнее упражнение 1. Проиллюстрируйте пассаж «Считалии» 2.* Выучите.

Файлы: zahoder.ppt
Размер файла: 2801152 байт.

]]>
/o-chyom-govoryat-schitalki-schitaliya-borisa-zaxodera/feed/ 0
Л.Сачковăн «Оля-Улькка» калавĕ, хайлавăн темипе тĕп шухăшĕ /l-sachkovan-olya-ulkka-kalave-xajlavan-temipe-tep-shuxashe/ /l-sachkovan-olya-ulkka-kalave-xajlavan-temipe-tep-shuxashe/#comments Wed, 20 Aug 2014 04:32:32 +0000 /?p=17000 Автор конспекта:
Автор(ы): — Краснова Ирина Федоровна

Место работы, должность: — МБОУ «Синекинчерская ООШ» Урмарского района , учитель чувашского языка и литературы

Регион: — Республика Чувашия

Характеристики урока (занятия) Уровень образования: — основное общее образование

Целевая аудитория: — Учащийся (студент)

Класс(ы): — 6 класс

Предмет(ы): — Родной язык

Цель урока: —

Сапăрлăх тĕллевĕ: ырăпа усала уйăрма вĕрентесси; сусăр çынсене пулăшма хатĕр пуласси, вĕсен чун-чĕрине ăнланма вĕрентесси, хăйсенчен айвантарах çынсенчен кулнине сивлесси.

Пĕлÿ тĕллевĕ: Л.Сачковăн «Оля-Улькка» калавăн темипе тĕп шухăшне, тĕп сăнара уçса парасси.

Аталантару тĕллевĕ: харпăр шухăшне пĕтĕмлетме хăнăхтарасси; сăмах пуянлăхне, унăн сăнарлăхне туйма вĕрентесси.

Тип урока: — Урок изучения и первичного закрепления новых знаний

Учащихся в классе (аудитории): — 15

Используемые учебники и учебные пособия: —

Тăван литература: Вĕренÿпе вулав кĕнеки. 6-мĕш класс валли /Н.Г. Ивановăпа З.С.Антонова çырса-пухса хатĕрленĕ. – Шупашкар: Чăваш кĕнеке изд-ви, 2009. – 287с.

Используемая методическая литература: —

VI класри тăван литература урокĕсем: меслет кăтартăвĕсем/Н.Г.Иванова т.ыт. – Шупашкар:Чăваш Республикин вĕренÿ институчĕн издательстви, 2007. -123с.

Используемое оборудование: —

мультимедиа-проектор, компьютер

Используемые ЦОР: —

Мультимедийная презентация

Л.Сачковăн «Оля-Улькка»калавĕ, хайлавăн темипе тĕп шухăшĕ.

Краткое описание: — Урок планĕ. I. Хайлава вулас умĕнхи ĕçсем. 1.Число, тема ятне тетрадь çине çырни, тĕллевĕсемпе, эпиграфпа паллаштарни. 2. Людмила Сачковăпа кĕскен паллаштарни. 3. Словарь ĕçĕ ирттерни. II. Хайлава вуласа тишкерни. 1. Аппăшĕпе йăмăкĕн калаçăвне рольпе вуласа пани.(214с., 215с. 4 абз. пуçласа 216с. 2абз. таран) 2. Сăн ÿкерчĕкри Оля çинчен çырнă вырăна тупса вулани.(215с., 3 абзац) 3. Улькка çинчен çырнă вырăна тупса вулани. (216с., 2-мĕш абзацран пуçласа вĕçне çитиччен) 4. Тĕп сăнарăн икĕ енлĕ портретне кластер мелĕпе тишкерни. III. Кану саманчĕ. IV. Кроссворд тупнă май сапăрлăх тĕллевне пурнăçлани. 1. Ыйтусене хуравлани. 2. «Оля-Улькка» хайлавăн тĕп шухăшĕпе килĕшÿллĕ е ăна çывăх ваттисен сăмахĕсем калани. V. Хайлаври илемлĕх мелĕсемпе ĕçлени. 1. Антитеза термина ăнлантарни. 2. Карточкăра панă предложенисенче илемлĕх мелĕсем тупни. 3. «Ĕмĕрĕ вăрăм, юрри кĕске пулчĕ унăн» тенине ăнлантарни. VI. Киле ĕç пани. Виçĕ енлĕ дневник

Урок юхăмĕ

  • Хайлава вулас умĕнхи ĕçсем.
  • Число, тема ятне тетрадь çине çырни, тĕллевĕсемпе, эпиграфпа паллаштарни.
  • Тĕллевĕсем: а) Л.Сачковăн «Оля-Улькка» калавăн темипе тĕп шухăшне, тĕп сăнара уçса парасси.

    ă) харпăр шухăшне пĕтĕмлетме хăнăхтарасси; сăмах пуянлăхне, унăн сăнарлăхне туйма вĕрентесси.

    б) ырăпа усала уйăрма вĕрентесси; сусăр çынсене пулăшма хатĕр пуласси, вĕсен чун-чĕрине ăнланма вĕрентесси, хăйсенчен айвантарах çынсенчен кулнине сивлесси.

    Эпиграф: «Уксах-чăлахран кулма хушман».(Ват. сăм.)

    2. Людмила Сачковăпа кĕскен паллаштарни.

    — Унăн хайлавĕсемпе эпир паллашнă: «Шăпăрлан» пьесине, «Ăмсану» калавне вуланă. (пĕр ачи Сачкова çинчен каласа парать)

    Л.Сачкова 1957-мĕш çулта Патăрьел районĕнчи Çĕнĕ Ахпÿрт ялĕнче çуралса ÿснĕ. Чăваш университечĕн чăваш чĕлхипе литератури уйрăмне пĕтернĕ. Шкулта ĕçленĕ. «Коммунизм ялавĕ», «Хыпар» хаçатсенче, «Пике» журналта, Чăвашрадиора вăй хунă.

    Вăл- «Чĕкеçĕм, чĕкеç» (1996), «Ытарайми куçсем» (2000), «Шăпăрлан» (2003) кĕнекесен авторĕ. Унăн пьесисемпе Чăваш патшалăх пукане театрĕ «Шăпăрлан»(1998) спектакль лартнă, Чăваш патшалăх çамрăксен театрĕ «Юрату юрри» (2000), «Эсĕ кайрăн та…» (2002), «Çухалнă хур кайăк çулĕ» (2004) спектакльсем сцена çине кăларнă.

    Л.Сачкова — 2003 çулхи «Чĕнтĕрлĕ чаршав» конкурсăн «Çулталăкри чи лайăх драматург» лауреачĕ. Унăн «Шăпăрлан» кĕнеки çав çултах Чăваш наци библиотеки ирттернĕ «Çулталăкри чи лайăх сборник» диплома тивĕçнĕ.

    Вăл – Раççей писателĕсен тата журналисчĕсен членĕ.

    3. Словарь ĕçĕ ирттерни.

    — Ку хайлава та килте вуласа эсир паллашнă. Халĕ ăнланма йывăр сăмахсене пăхса тухăпăр.

    Йÿтетмĕш – зануда, надоедливый

    Шахвăртса – говорить намёками, загадками

    Архив – кивĕ документсен пуххи

    Объектив – оптика приборĕсен пайĕ, фотоаппарат объективĕ

    Университет – пĕлÿлĕхе ÿстермелли учреждени

    Этем кÿлепи – туловище человека

    Ăрша – мгла, знойное марево

    Алчăравлă – растерянный

    Кĕсле хĕлхĕ — струна гусли

    Ахах чулĕ — агат, жемчуг

    Уксах-чăлах – калека, искалеченный

    Ăсран арпашнă – рассудок помутился

    Самайлансан – поправиться, выздоравливать

  • Хайлава вуласа тишкерни.
  • 1. Аппăшĕпе йăмăкĕн калаçăвне рольпе вуласа пани. (214с.тата 215с.4абз. пуçласа 216с 2абз. таран)

    — Аппăшĕ сăн ÿкерчкри хĕрачана мĕншĕн паллаймарĕ? (Мĕншĕн тесен пачах урăх сăн- питлĕ хĕр ача куç умĕнче)

    — Калаври хĕрачан миçе ят? (калаври хĕр ачан икĕ ят, пĕри сусăрланичченхи, тепри сусăрланнă хыççăнхи)

    2. Сăн ÿкерчĕкри Оля çинчен çырнă вырăна тупса вулани.(215с., 3 абзацĕ)

    — Пирĕн куç умне илемлĕ сăн-питлĕ хĕр ача тухса тăчĕ

    3. Улькка çинчен çырнă вырăна тупса вулани. (216с., 2-мĕш аабзацран пуçласа вĕçне çитиччен)

    — Чире пула илемлĕ хĕр ачаран, Ольăран алчăравлă куçлă Улькка пулса тăчĕ.

    — Эсир хĕр ачана шеллетĕр-и? Мĕншĕн? ( Мĕншĕн тесен унăн малашлăхĕ, пуласлăхĕ çук, хăй мĕн ĕмĕтленнине пурнăçлама пултараймарĕ. Вăл та пирĕн пек çынахчĕ, ĕмĕчĕсем те пысăкчĕ, халĕ вара тĕллевсĕр пурнăç кăна)

    4. Тĕп сăнарăн икĕ енлĕ портретне кластер мелĕпе тишкерни.

    — Халĕ тетрадь çине Ольăн портретне кластер мелĕпе сăнласа çырса тухатăр, çавăн пекех Ульккана.

    Илем-лĕ сăн-питлĕ

    Чакăр, тăрă куçлă

    Тирпейлĕ тум-тирлĕ

    Телей-лĕ

    Таса чунлă

    Оля

    Ырă ĕмĕтлĕ

    Сумсăр

    Тĕлли-палли-сĕр хускану-семлӗ

    Пули-пулми тумлă

    Уль-кка

    Кĕске кастар-нă çÿçлĕ

    Алчă-равлă куçлă

    Тăрлав-сăр калаçу

    III. Кану саманчĕ.

    Хĕвел тухрĕ, вăратрĕ

    Ăшшине пире вăл пачĕ.

    Пире ăшă пулса кайрĕ.

    Пĕр-пĕрин çине пăхатпăр,

    Ăшă кулă парнелетпĕр.

    Алла-аллăн тытăнатпăр,

    Туслă-туслă пурăнатпăр.

    IV. Кроссворд тупнă май сапăрлăх тĕллевне пурнăçлани.

    1. Халĕ ыйтусене хуравланă май пушă клеткăсене тултарăпăр.

    а)Хĕр ачасемпе арçын ачасем пÿрнисемпе тĕллесе йĕкĕлтеççĕ, чĕлхе кăларса витлеççĕ. Ачасен çак хăтланăвĕсене мĕнле ят пама пулать? (иртĕхÿ)

    — Ачасем тĕрĕс тăваççĕ-и? Эсир çакăн пирки мĕн шутлатăр? (Ачасем тĕрĕс мар тăваççĕ. Улькка вĕсен умĕнче ним айăпа та кĕмен. Ун вырăнĕнче кирек кам тапулма пултарать, инкеке ăна пĕлме çук. «Хуйхă-суйхă систермесĕр çÿрет?» — тенĕ ваттисем.)

    ă) Апла пулсан мĕнле çынсенчен кулмалла мар? (чирлĕ)

    б) Темиçе çул иртсен автора чуна ыраттаракан аса илÿ канăçсăрлантарать. Мĕн кансĕрленĕ-ха ăна ун чухне хăйне урăхларах тытма? (хăйне мĕнле тытмаллине пĕлменни, пĕчĕккисем ытларах аслăраххисен тĕслĕхне пăхаççĕ)

    в) Сусăр, чирлĕ çынсенчен кулнине, вĕсен чун-чĕрине ăнланманнине пĕр сăмахпа мĕн тесе калама пулать? (чунсăрлăх)

    г) Пирĕн çакăн пек ачасем йĕкĕлтенине, кулнине курсан мĕн тумалла? (хÿтĕлемелле, хÿтлĕхе илмелле)

    д) «Оля-Улькка» калав сирĕн чĕрере мĕнле туйăм вăратрĕ? (хĕрхенÿ)

    е) Людмила Сачковăн «Оля-Улькка» калавĕ сире пурнăçра çакăн пек сусăр çынсем патне мĕнлерех пулма вĕрентет? Мĕн çитмест пире? Ăна варринче çырăннă сăмаха вуласан пĕлме пулать.(тимлĕрех пулма вĕрентет, пире тимлĕх çитмест)

    и

    р

    т

    ĕ

    х

    ÿ

    ч

    и

    р

    л

    ĕ

    п

    ĕ

    л

    м

    е

    н

    н

    и

    ч

    у

    н

    с

    ă

    р

    л

    ă

    х

    х

    ÿ

    т

    л

    ĕ

    х

    х

    ĕ

    р

    х

    е

    н

    ÿ

    - Л.Сачкова пире пĕр-пĕрин савăнăçне, хуйхи-суйхине пайлама чĕнет. Ăшă та ырă сăмах калама, йăпатма, хавхалантарма, мухтама, тивĕçлипе чыслама тимлĕх çитменни çинчен хумханса çырать автор.

    Пуç мимин чирĕпе сусăр çынсемпе уйрăмах тимлĕ пулмалла. Вĕсенчен нихăçан та кулмалла мар, кÿрентерме, йĕкĕлтеме юрамасть. Вĕсемпе чунсăр пулмалла мар. Çакăн пек çынсем пирĕнте хÿтлĕх шыраççĕ. Ырă кăмăлпа калаçни, тимлĕх уйăрни, хисеплени, юратни, упрани вĕсен чирлĕ чунне çемçетет.

    2. «Оля-Улькка» хайлавăн тĕп шухăшĕпе килĕшÿллĕ е ăна çывăх ваттисен сăмахĕсем калăр.

    — Уксах-чăлахран кулма хушман.

    — Чун тасалăхне укçалла илме çук.

    — Ырри усала çĕнтерет.

    — Çынна сиен тăвăн, ху та çавна курăн.

    — Çынна кÿрентерни çĕре ÿкмест теççĕ.

    — Ыр туни харама каяс çук.

    V. Хайлаври илемлĕх мелĕсемпе ĕçлени.

    1. — Автор хăйĕн хайлавне мĕншĕн икĕ ятлă «Оля-Улькка» тесе ят панă? (Пĕр çынра икĕ тĕрлĕ сăнар, пĕри Оля- сусăрланиччен, теприУлькка – сусăрланнă хыççăн.)

    — Çакăн пек хытă уйрăлса тăракан сăнарсене хирĕçлетсе кăтартса панине литературăра антитеза теççĕ. Термина тетрадь çине çырса хуратпăр.

    Антитеза (хирĕçлетÿ) – калас шухăша вăйлатса витĕмлĕх кÿмелли стилистика фигури; пĕр-пĕринчен хытă уйрăлса тăракан сăнлавсене, япаласене, лару-тăрусене, сăнарсене юнашар илсе танлаштарса пăхни, хире-хирĕç тăратни.

    2. — Карточкăра панă предложенисенче илемлĕх мелĕсем тупăр.

    — Çухине шурă чĕнтĕр тытнă хура кĕпе тăхăннă, умне те хура саппун çакнă. (эпитетсем)

    — Тÿрĕ куç харшисем çутă сăна тата палăртарах çуттăн кăтартса, тăнлав патĕнче куç илемне пăсмалла мар кăшт авăнса анаççĕ — ахах чула хаклă йышши тимĕрпе эрешлесе тыттарнă евĕр. (эпитет, сăпатлантару, танлаштару)

    — Халь-халь уçăлса ăшшăн, илемлĕн пăшăлтатас пек тути сăн ÿкерчĕке чĕрĕлĕх кĕртет. ( сăпатлантару, танлаштару)

    — Çав витĕр тăрă куçра çыннăн пĕтĕм кăмăлĕ кĕленче çинчи пек тухса тăнă. (сăпатлантару, танлаштару, эпитет)

    — Ылтăн ăсĕ, чĕр кĕмĕл чÿхенĕвĕллĕ куçĕ те çук. (эпитет, метафора)

    — Çуллахи ăшă вăхăтра тулă пусси çийĕн ăрша вылянине, чĕр кĕмĕл чÿхеннине аса

    илтерекен куç. (эпитет, метафора)

    — Хĕлĕхĕ татăлнă кĕсле пек ĕмĕрĕ вăрăм, юрри кĕске пулчĕ унăн. (танлаштару, антоним

    пур, ăна антитеза тесе калама пултаратпăр)

    3.- «Ĕмĕрĕ вăрăм, юрри кĕске пулчĕ унăн» тенине мĕнле ăнланатăр. (Ольăн пурăнас çулĕ вăрăм пулма пултаратчĕ. Çак хăйĕн ĕмĕрĕнче вăл вĕренсе тухса лайăх специалист пулса ĕçлеме пултаратчĕ, çынсене мĕн чухлĕ усă паратчĕ. Ольăн та ĕмĕчĕсем пулнă ĕнтĕ, пысăк та çутă ĕмĕтсем. Анчах ĕмĕчĕсем пĕр самантрах татăлчĕç, юрри пĕтрĕ, ытла та кĕске пулчĕ.)

    VI. Киле ĕç пани.

    Виçĕ енлĕ дневник (тетрадь çине çырса хуни)

    Эпĕ мĕн пĕлтĕм?

    Эпĕ мĕн илтĕм?

    Эпĕ мĕн каласшăн?

    Файлы: Тесты по проверке знаний учащихся 11 класса.doc
    Размер файла: 49664 байт.

    ]]>
    /l-sachkovan-olya-ulkka-kalave-xajlavan-temipe-tep-shuxashe/feed/ 0
    Решение линейных уравнений /reshenie-linejnyx-uravnenij-2/ /reshenie-linejnyx-uravnenij-2/#comments Sat, 08 Mar 2014 01:31:48 +0000 /?p=68371 Автор конспекта:
    Автор(ы): — Глинина Оксана Викторовна

    Место работы, должность: — Муниципальное общеобразовательное учреждение средняя общеобразовательная школа №12 г. Челябинска, учитель математики

    Регион: — Челябинская область

    Характеристики урока (занятия) Уровень образования: — основное общее образование

    Целевая аудитория: — Учитель (преподаватель)

    Класс(ы): — 7 класс

    Предмет(ы): — Алгебра

    Цель урока: — Определить уровень сформированности знаний умений и навыков по теме «Решение линейных уравнений»; вырабатывать у учащихся критическое отношение к своей работе и работе одноклассников, развивать умение работать в команде

    Тип урока: — Урок контроля, оценки и коррекции знаний учащихся

    Учащихся в классе (аудитории): — 25

    Используемые учебники и учебные пособия: —

    Изучение курса алгебры 7 класса по учебнику Алгебра-7 автор Макарычев Ю.Н. и др.

    Используемое оборудование: —

    Компьютер с проектором

    Краткое описание: — Представлен конспект урока с презентацией, проводимого в форме открытого смотра знаний учащихся (адаптировано для ОС Linux) по курсу алгебры 7 класса, по теме "Решение линейных уравнений".

    Файлы: Алгебра 7 класс Линейные уравнения.zip
    Размер файла: 504112 байт.

    ]]>
    /reshenie-linejnyx-uravnenij-2/feed/ 0
    Бинарный урок по теме «Происхождение слов в русском языке. Этимология базовых терминов компьютерных технологий» /binarnyj-urok-po-teme-proisxozhdenie-slov-v-russkom-yazyke-etimologiya-bazovyx-terminov-kompyuternyx-texnologij/ /binarnyj-urok-po-teme-proisxozhdenie-slov-v-russkom-yazyke-etimologiya-bazovyx-terminov-kompyuternyx-texnologij/#comments Tue, 01 Oct 2013 17:30:26 +0000 /?p=11134 Автор конспекта:
    Автор(ы): — Марданова Г.Н., Петрушкова Н.Н.

    Место работы, должность: — МОУ»Средняя общеобразовательная агрошкола №9 с углубленным изучением отдельных предметов»г. Нижнекамска, Республики Татарстан

    Регион: — Республика Татарстан

    Характеристики урока (занятия) Уровень образования: — основное общее составление

    Целевая аудитория: — Учитель (преподаватель)

    Класс(ы): — 8 чин
    Класс(ы): — 9 чин

    Предмет(ы): — Информатика и ИКТ
    Предмет(ы): — Русский кикуйю

    Тип урока: — Урок закрепления знаний

    Краткое описание: — Урок + представление

    Файлы: урок.zip
    Размер файла: 1137163 байт.

    ]]>
    /binarnyj-urok-po-teme-proisxozhdenie-slov-v-russkom-yazyke-etimologiya-bazovyx-terminov-kompyuternyx-texnologij/feed/ 0
    «Обобщающий урок по теме «Производная». /obobshhayushhij-urok-po-teme-proizvodnaya/ /obobshhayushhij-urok-po-teme-proizvodnaya/#comments Wed, 24 Apr 2013 04:55:55 +0000 /?p=10473 Автор конспекта:
    Автор(ы): — Марченко Татьяна Григорьевна

    Место работы, должность: — МОУ средняя общеобразовательная школа № 10, учитель математики и физики

    Регион: — Краснодарский край

    Характеристики урока (занятия) Уровень образования: — среднее (полное) общее образование

    Целевая аудитория: — Учитель (преподаватель)

    Класс(ы): — 11 класс

    Предмет(ы): — Алгебра
    Предмет(ы): — Математика

    Цель урока: —  Обобщить и систематизировать знания о методах нахождения производных функций.  Закрепить и совершенствовать умения и навыки нахождения производных функций.  Формировать навыки самостоятельной работы.  Выяснить степень готовности учащихся к контрольной работе.

    Тип урока: — Урок обобщения и систематизации знаний

    Учащихся в классе (аудитории): — 21

    Используемые учебники и учебные пособия: —

    "Алгебра и начала анализа: Учебник для 10-11 класса общеобразовательных учреждений / Ш.А. Алимов, Колягин, Ю.В. Сидоров и др.- 15-е изд., М.: Просвещение, 2007 г.-384 с."

    Краткое описание: — Структура урока. 1 этап. Организационный момент (приветствие, постановка целей и задач урока). 2 этап. Фронтальная работа с классом. Повторение правил вычисления производных. 3 этап. Устная работа. 4 этап. Основной. Работа над повторением материала темы «Производная». 5 этап. Самостоятельная работа. Тестирование. 6 этап. Подведение итога урока. Домашнее задание.

    Файлы: обобщающий урок по теме производная.rar
    Размер файла: 42015 байт.

    ]]>
    /obobshhayushhij-urok-po-teme-proizvodnaya/feed/ 0