Автор конспекта:
Автор(ы): — Пакулева Маргарита Борисовна
Место работы, должность: — МБОУ СОШ №45, учитель английского языка
Регион: — Челябинская область
Характеристики урока (занятия) Целевая аудитория: — Учащийся (студент)
Класс(ы): — 3 класс
Предмет(ы): — Английский язык
Цель урока: —
Учебная: учить вести диалог-расспрос, используя вопросы “When can you…”, “Do you like to…”, “ Do you like…”, активизировать навыки аудирования, чтения, письма.
Развивающая: развивать речевые способности и психологические функции, связанные с речевой деятельностью (память, внимание, мышление, способность логически мыслить, умение анализировать).
Воспитательная: воспитывать уважительное отношение друг к другу, развивать умение слушать одноклассника.
Познавательная: расширение словарного запаса, расширение общего кругозора, стимулировать общение на иностранном языке, создать положительную мотивацию при изучении иностранного языка.
Тип урока: — Урок обобщения и систематизации знаний
Краткое описание: — Фрагменты урока. 1. Организационный момент. 2. Фонетическая зарядка. Проверка домашнего задания: стих (аудирование). 3. Основная часть урока: 3.1. Активизация навыков говорения 3.1.1. Отработка навыков диалогической речи (диалог-алгоритм в режиме учитель-ученик, у1-у2) 3.1.2. Работа в парах 3.1.3. Опрос парных диалогов 3.2. Отработка навыков употребления лексики по теме «Месяцы года» 3.2.1. Повторение изученной на предыдущем уроке лексики 3.2.2. Активизация навыков употребления лексики (письмо). 3.3. Физкультминутка – реализация двигательной активности учащихся 3.4. Разучивание песни с отрабатываемой лексикой со зрительной опорой (аудирование) 3.5. Отработка навыков чтения (работа с учебником) 3.5.1. Хоровое проговаривание за учителем. 3.5.2. Отработка технологии на приведение в соответствие (matching) 3.5.3. Отработка технологии правда-ложь (True-False) 4. Заключительная часть урока. 4.1. Домашнее задание. Инструктаж по его выполнению. 4.2. Подведение итогов урока.
Ход урока.
Этап урока
Содержание взаимодействия учителя с учащимися
Содержание экрана (доски)
Учитель
Ученики
1.
Good morning, children!
It’s nice to see you!
I’m glad to see you!
Let’s begin our lesson. But first I’d like to have a chat with you. Do you like it outside?
Can you tell me what season it is?
Let’s make a scheme of this sentence.
Now you can see several pictures. Using the scheme, tell me please what season it is on the picture?
Good morning, teacher.
It’s nice to see you too!
I’m glad to see you too!
Yes, I do. / No, I don’t.
It is spring.
It – действующеелицо,
is – глагол-связка,
spring – объект.
It is winter.
It is summer.
It is autumn.
Itisspring.
Картинки времен года
2.
At the previous lesson we read a poem about seasons. Your hometask was to learn it by heart.
Spring is green,
Summer is bright,
Autumn is yellow,
Winter is white.
Spring is green,
Summer is bright,
Autumn is yellow,
Winter is white.
3.1.1.
3.1.2.
3.1.3
3.2.
3.3.
3.4
3.4.1.
3.4.2
3.5
3.5.1.
3.5.2.
3.5.3
There is one more picture of winter for you. It’s a very big and heavy bag! Let’s have a look what there is inside? There are many things! We can use them in different seasons.
What can you do with it?
When can you ski?
Do you like to ski in winter?
Do you like winter?
Let’s make schemes of the questions.
Now I want you to work in pairs. Take a thing and talk about it following the plan.
Go to the blackboard and act your dialogs out.
I think your hands are tired, let’s do some exercises.
Touch your head, touch your nose,
Touch your ears, touch your toes.
Jump and run!
Let’s have fun!
Wash your face!
Wash your hands!
Clean your teeth!
Stay healthy, please!
Let’s have more fun and sing a song about months. Let’s practice the words: These are the months of the year.
I like summer. Especially August. Let’s remember all the names of the months of the year.
The months of spring are…
The months of summer are… The months of autumn are… The months of winter are…
There are some mistakes on the blackboard, correct them, please.
I want to check how you learnt the transcription and the spelling of the months. The task is to fill in the gaps and to write the name of the month. One of you will work at the blackboard and all the rest will get the papers.
Are there any mistakes on the blackboard?
You are pretty good in writing! I know one more person who is good in writing too. Do you remember Tiny and his fairy tale we began to read at the previous lessons? Who was it about?
Now we are going to read the end of this fairy tale.Open your books at page 63 and look at the ex 5
Read the task, please. Let’s read it all together.
Now I want you to translate some sentences from Russian into English. Try to find the sentences and read them.
Что это?
Мы должны бежать!
Мыши убегают.
Я хочу уйти домой.
У меня есть только кукуруза.
У меня нет конфет и пирожных дома.
Но большой плохой кот не живет в моем доме.
Приходи навестить меня в понедельник.
Let’s check how careful you are. You will see a statement tell me if it’s true or false.
I can ski.
I can ski in winter.
Yes, I do. / No, I don’t.
Yes, I do. / No, I don’t.
you – действующее лицо,
can– глагол-отношение,
do, ski, like– глагол-действие,
do– глагол-помощник,
inwinter– время действия,
winter – объект.
Work in pairs.
Act the prepared dialogs.
Повторяют движения и слова за учителем.
Touch your head, touch your nose,
Touch your ears, touch your toes.
Jump and run!
Let’s have fun!
Wash your face!
Wash your hands!
Clean your teeth!
Stay healthy, please!
Повторяют слова песни и поют ее.
January
February
March
And April
May
June
July
And August
September
October
November
December
These are the months of the year.
January
February
March
April
May
June
July
August
September
October
November
December
One pupil work at the blackboard and all the rest get the papers.
Checkaltogether.
Yes, we do.
The Country Mouse
The Town Mouse
The Country Mouse comes to visit The Town Mouse.
Читают за учителем.
1. The mice see the big black Dog.
2. The mice run away.
3. The Country Mouse doesn’t want to go home.
4. The big black cat lives with the Town Mouse.
5. Mice like Cats.
I can ski.
I can ski in winter.
Yes, I do. / No, I don’t.
Yes, I do. / No, I don’t.
What with it?
When ?
to ?
?
Touch your head, touch your nose,
Touch your ears, touch your toes.
Jump and run!
Let’s have fun!
Wash your face!
Wash your hands!
Clean your teeth!
Stay healthy, please!
Слова песни, поддержанные видеорядом.
January
February
March
And April
May
June
July
And August
September
October
November
December
These are the months of the year.
winter December
January
February
spring March
April
May
summer June
July
August
autumn September
October
November
[‘G__njuərı]
[m__ʧ]
[‘__prıl]
[Gʊ‘l___]
[‘__gəst]
[n____‘vembə]
[dı‘s__m__ə]
4
Весь урок вы получали смайлики, давайте посчитаем, у кого сколько получилось.
Считают, проводят самоанализ: почему мало или много смайликов. Легко ли было, почему.
Файлы: Презентация к уроку Seasons and Months of the Year.pptx
Размер файла: 9453219 байт.