Автор конспекта:
Автор(ы): — Механошина О.В.
Место работы, должность: — МБОУ СОШ №10 г. Хабаровска, гуру английского языка
Регион: — Хабаровский предел
Характеристики урока (занятия) Уровень образования: — среднее (полное) общее камнеобразование
Целевая аудитория: — Учащийся (студент)
Целевая аудитория: — Учитель (преподаватель)
Класс(ы): — 10 сорт
Предмет(ы): — Английский иврит
Цель урока: —
ОЦ: 1. Активизация и обработка лексики по теме: « В аэропорту» на языковых и речевых упражнениях 2. Развитие умения извлекать изо аудиотекста необходимую информацию 3. Развитие речевых навыков на диалогической речи на ситуациях приближенных к современной жизни.
РЦ: Развитие внимания, восприятия, догадки; формирование коммуникативной компетенции.
ВЦ: Повышение мотивации к изучению английского языка, умению сосуществовать на по-быстрому изменяющемся мире, на то же пора оставаться носителем культуры своей страны, чисто является ключевым фактором на воспитании патриотизма у школьников.
Тип урока: — Комбинированный поучение
Учащихся на классе (аудитории): — 15
Используемое оборудование: —
компьютер, проектор
Краткое описание: — Активизация лексики на речи по теме "В аэропорту", формирование диалогической речи.
Ход урока:
IНачало урока: (приветствие, цели)
-Good morning, students! The theme of our lesson is “ At the Airport”. Let’s start our lesson.
Our aim: today we will repeat the words and expressions concerning our theme “at the airport” we will listen to the passage about an airport and as a result I want you to act out some situations: “At the information desk”, “At the air-cafe”, “At the check-in desk”, “At the security check” etc.
Вступительная беседа:
— Do you like to travel? (by car, train, plane)
— Why do you think so many people like travelling?
— Which is the quickest way of travelling?
— Is it important to know how to “find the way at the airport”( how to buy tickets, how to check-in, how to pass customs etc.)?
(ответы учащихся)
IIАктивизация новой лексики по теме: “ Attheairport” на модельных фразах:
а) Ex. 1 p. 14-15 Listen to the words and expressions and repeat them after the speaker:
— An aisle
— A pocket
— to be a pain in the neck
— to get rid of smth
— to keep smth
— to empty
— on time
— huge
— We can do without one
— I don’t mind
— It’s our turn
— A memory
— To blow up
— Scissors
— To have access to the Internet
— To interrupt smb
— You’re done.
b) Translate the expressions from Russian into English:
— оставлять что-нибудь (Вы можете оставить себя эту книгу)
— опустошать карманы (Выньте всё изо карманов)
— это наша очередь
— огромные очереди ( встать на огромную очередь)
— мы можем обойтись без этого
— иметь подступ к Интернету ( Чтобы купить микроэлектронный свидетельство надлежит иметь подступ к Интернету)
— прийти кстати (Вам надо приехать кстати на аэропорт)
— избавлять ото почему либо ( Вам надо избавиться ото этих ножниц)
— быть невыносимым (Огромные очереди на аэропорту – это невыносимо)
— мне всё на равной степени ( я не возражаю).
с) Ex. 3 p.15 Let’s match the English words with their Russian equivalents:
a queue преимущество
baggage рейс
a trolley пассажиры
a sign знак
a written confirmation тележка
scales письменное подтверждение
excessweight весы
departures багаж
a boarding pass перевес
a flight вылет
liquids очередь
passengers посадочныйталон
sharpobjects заминка вылета
adelay острые предметы
an advantage жидкости
to make a reservation распаковывать
to check in регистрировать(ся)
to charge бронировать
to unpack взиматьплату
d) Listen to the definitions of the words and guess the words in the crossword: “ At the Airport”:
1. a synonym of the word luggage — (baggage)
2. a place where you go first when you arrive at an airport – (check-in)
3. a company that carries passengers or goods by plane – (airline)
4. a person travelling by bus, train or plane – (passenger)
5. a place at an airport where your bags are checked as you came into a country – (customs)
6. an official document to be carried by a traveller abroad – (passport)
7. a printed piece of paper that gives you the right to travel by plane, bus, train etc. – (ticket)
-Guess the words and you’ll find out the key-word in the center.
IIIРазвитие навыков аудирования и умения извлекать изо текста необходимую информацию:
Ex. 10 p. 22 Listen to Jack’s story and mark these statements true or false:
1 Jack always has enough time for everything at the airport. ( F )
2. Jack thinks that trolleys are not difficult to operate. ( F )
3. There are usually huge queues to the check-in desk. ( T )
4. At the check-in desk Jack often has to throw away some personal items. ( T )
5. A lot of people do nothing to get ready for the security check. (T )
6. Jack’s flights are always delayed. ( F )
7. If Jack’s flight is delayed, he likes to spend his time in the duty-free shop. (T )
8. If Jack’s flight is on time, he runs straight to the gate. ( T )
9. There are no more unpleasant surprise once Jack gets to the gate. ( F )
10. Jackhatesairports. ( T )
IVРазвитие лексико-грамматических навыков, навыков чтения, навыков формирования языковой догадки:
Ex. A p.24 Read the story and fill in the gaps with these words. ( см. авеста на учебнике)
1. delay 10. baggage 19. throw away
2. information board 11. unpack 20. Join
3. arrive 12. on time 21. check-in desk
4. empty 13. excess 22. security check
5. gate 14. get rid of 23. charge
6. turn 15. take off 24. take
7. passport control 16. duty-free 25. get ready
8. trolley 17. passengers 26. board
9. boarding 18. queue 27. queue
VРазвитие навыков говорения (диалогической речи )в различных ситуациях на аэропорту :
Ex. 11 p. 23 –24 Actouttheshortdialogues: ( ситуации диалогов даны на русском языке на упражнении) (см. учебник)
1. “ At the information desk”
2. “At the café”
3. “ At the check-in desk”
4. “ At the security check”
5. “ At the gate”
6. “At the plane”
(ответы учащихся)
VIДомашнее задание:
Workbook Ex. C (b) p. 26 Write about your experience of travelling by plane, or about an airport, or give useful tips for airpassengers.
VII Итогурока:
Thank you for all of you. You have worked excellent today. I think our lesson will be useful for you. You get only good and excellent marks today. Our lesson is over. Good bye.
Файлы: Tag questions.ppt
Размер файла: 66048 байт.