Автор конспекта:
Автор(ы): — Кручинина Вера Николаевна
Место работы, должность: — МАОУ лицей№29, г. Тамбов, просветитель английского языка
Регион: — Тамбовская криосфера
Характеристики урока (занятия) Уровень образования: — дух общее намыв
Целевая аудитория: — Учащийся (студент)
Класс(ы): — 5 стройгруппа
Класс(ы): — 6 стройгруппа
Предмет(ы): — Английский балочи
Цель урока: —
Совершенствовать умения и навыки устной речи, работу с лексикой вдоль теме "Места", отработка грамматического оборота "There is\there are"
Тип урока: — Урок закрепления знаний
Учащихся на классе (аудитории): — 14
Используемые учебники и учебные пособия: —
New Opportunities Russian edition elementary — Michael Harris
Используемая методическая литература: —
образовательные ресурсы Интернета
Используемое оборудование: —
Интерактивная доска
Используемые ЦОР: —
источники на Интернете,
видеофрагмент:http://www.youtube.com/watch?v=iNrntLRdhOE
тематический кроссворд:http://www.proprofs.com/games/crossword/places-in-town/
карта Эдинбурга: http://www.saletur.ru/galery/tfoto_map/big/450.jpg
http://www.clairemurray.co.uk/wordpress/wp-content/uploads/2009/02/map.jpg
Краткое описание: — интерактивный наставленье Цели: Совершенствование эффективности урока, путём введения передовых педагогических технологий Совершенствование компетенции учащихся, при работе надо практической направленностью обучения иностранным языкам Формирование изобретательно развитый личности. Задачи: Формирование языковой, речевой и социокультурной компетенции учащихся однако уроках иностранного языка Совершенствование урока насквозь укоренение информационно – коммуникационных технологий Сохранение высокого качества обучения иностранным языкам и пен-клуб индивидуального и дифференцированного обучения и воспитания учащихся Использование УМК «Opportunities» на уроках английского языка Внедрение новых форм контроля новых знаний учащихся
Ресурс для профильной школы: — Ресурс для профильной школы
Интерактивныйурок вдоль теме "Эдинбург" на 5 классе с использованием игр, работы на парах, микро группах и других методик, однако тоже мультимедиа технологий.
Ход урока:
I. Good morning!
I'm glad to see you.
Today we'll practise using vocabulary of places, discuss a web — page and practise using "there is\there are".
II. Let's start!
Where do you live?
Is Tambow a town or a city?
What is a town?
Are there different places in the town?
Look at the picture of a town.
There are different places there. What do people do in the cafe (bank, post office, railway station, school, cinema, theatre, restaurant, sports centre…)?
Now match the places with the sentences or questions:
1. Post office A cup of tea, please. 2. Railway station How much is this skirt? 3. Newsagent's Morning. How much is it to send this letter to Hungary? 4. Cafe Open your books on page twenty — four. 5. Shopping centre Ar, this magazine and a newspaper, please. 6. school A ticket to London, please.
III.Let's review spelling. Write the letters in the correct order to make twelve words. Then find them in the word search.
locosh arteusntra spot fefoic
chulbting artthee usemum
ehcab enamic lacape
natitos bpu lyglera
l y o b r s c h o o l g a l l e r y u z l t a r s o s h o r v u h s p o s t o f f i c e t a a c a f f o x i a a l n m u s e u m n t t a a a r c t n a e r i c b e a c h y p m e o e i l n y e o u a k n i g h t c l u b o r
IV. Is Edinburgh a town or a city? What is a city? What places are there in Edinburgh?
Complete the sentences and then look at the right variant.
1. The National Gallery of Scotland has got … (paintings by El Greco, Titian, Botticelli, Van Dyck, Monet and Cezanne).
2. There isn't science museum in Edinburgh, but … (there is an interesting Science Zone in the Royal Museum).
3. There are excellent clothes shops in … (Princess Street and George Street).
4. There are two footbal teams Hearts and Hibs, but … (there aren't any world famous).
5. There are sports centres with good … (swimming pools).
V. Now look at the map of Edinburgh.
Work in pairs.
Ask questions, using the cues. One student asks questions with the places in singular and the other with the places in the plural. Then take turns to
find out about your partner's area. Answer in short sentences.
For example: — Is there a school?
— Yes, there is.
— Are there museums?
— Yes, there are
VI. Let's listen to the students' dialogues about the places in Edinburgh. Use "there is\there are".
VII. We' re going to have a competition. I'll divide you into two groups — boys versus girls.
Watch a video about Edinburgh and answer the questions:
1. What sort of city is Edinburgh?
2. What is the name of the sport and cultural event in Scotland?
3. How long does Edinburgh Festival last?
4. What is the name of the military display near Edinburgh Castle at theEdinburgh Festival?
5. How much time does it take to paint the Forth Bridge next to Edinburgh?
VIII. Today we've talked and watched a lot about Edinburgh. We've discussed important places in the capital of Scotland. I hope it won't be
difficult for you to make dialogues about the places in Tambov. It will be your homework.
Файлы: Понамарева Е.Ю. МОУ СОШ № 49 статья.doc
Размер файла: 39424 байт.