Автор конспекта:
Автор(ы): — Жаглина Татьяна Владимировна

Место работы, должность: — МБОУ гимназия №19 имени Н. З. Поповичевой г. Липецка

Регион: — Липецкая область

Характеристики урока (занятия) Уровень образования: — среднее (полное) общее образование

Целевая аудитория: — Учитель (преподаватель)

Класс(ы): — 5 класс

Предмет(ы): — Английский язык

Цель урока: —

Цели урока:

Учебная: Тренировать в чтении и устной речи. Тренировать в употреблении лексики по теме. Научить писать письмо, описывая себя и членов своей семьи.

Развивающая: Развивать способность к функционально — адекватному

сочетанию лексических единиц и логическому изложению.

Воспитательная:Воспитывать уважение к своей семье.

Познавательная:Познакомить с новым способом написания личного письма.

Тип урока: — Урок изучения и первичного закрепления новых знаний

Учащихся в классе (аудитории): — 15

Используемые учебники и учебные пособия: —

УМК Биболетовой М. З.

Используемая методическая литература: —

Virginia Evans, Neil O’ Sullivan. Click On 1. Student’s Book.

Virginia Evans, Neil O’ Sullivan. Click On 1.Teacher’s Book.

Используемое оборудование: —

Компьютер,экран, презентация к уроку.

Краткое описание: — Урок разработан для учащихся 5 класса УМК Биболетовой М. З.Урок обучения письменной речи. Цели урока: научить писать письмо, описывая себя и членов своей семьи, развивать способность к функционально – адекватному сочетанию лексических единиц и логическому изложению, воспитывать культуру изложения своих идей в письменной речи.

Ход урока.

I. Начало урока.

T:Good morning! I am glad to meet you. We`ll continue тоspeak about our families.

II. Фонетическая зарядка.

T:Now let`s train our tongues. Children, let's remember some English sounds which are very important for us today. (Слайд2) Read the sounds and the words.

Translate the words. (Ex.1)

[s]-sportsman, possible, famous;

[v]-very, clever, creative, loving;

[p]-polite, stupid, typical;

[əu] — know, so, close, go;

[n]- naughty, independent, unfriendly;

[r] — rude, brave, friendly, responsible;

[m] — impolite, impossible, humour;

[z] — pleasant, close, unzip

III. Речеваязарядка.

T:Answer my questions:

1). Is your family big or small?

2). What is your mother`s name?

3). Ноw old is your father?

4). What colour eyes has he got?

5). What does your mother do?

6). What is your father’ profession?

7). Where does he work?

8). What is he like?

9).Have you got any brothers or sisters?

10). Do you get on well in the family?

III. Развитие навыков устной речи.

T:Fill in the adjectives. (Ex.2)(Слайд3)

T: Let’s check your answers.(Слайд4)

(Keys:1 — a (n) only child; 2 — a big family; 3 — straight hair; 4 — blue eyes; 5 – a funny name)

T:Now make true sentences about your family and friends.

T: In pairs, make sentences with the words/phrases in the list.(Ex.3) (Слайд5)

• mother • children • cousin • colour eyes • slim • I've got • good looking

• what … like? • clever • shy • tall • play with • what … look like?

T: Talk about yourself and your family. (Ex.4)(Слайд6)

You (full name, age, town, country, look like)

Your family members (name, age, job, looks like, is like)

Физкультминутка.

V. Обучение написанию письма.

T: Now look at the screen. What do you see there? (A letter)(Слайд7)

Read the letter and say what we are going to write? (A letter)What will the letter be about?(About the family) Open your exercise books

and write down the topic of the lesson.(Слайд8)

“My family”

(Writing a letter to a penfriend introducing yourself and your family)

T: Read the letter and match the sentences (A-C) to the paragraphs. (Ex.5)(Слайд9)

A There are five people in my family.

В Well, that's all about me and my family.

С Hi! I'm Bill Peters and I'm twelve years old.

(Keys: 1 C, 2 A, 3 B)

T: Identify the people in the picture.(Слайд10)

T: Read the letter again and answer the questions.

1).Who is the letter from? Who is the letter to?

2). How does the letter start/end?

3).Which paragraph is about Bill’s family?

4). How does Bill describe each member?

5). Which paragraph is about Bill?

6). What does he say about himself?

7).What is the last paragraph about?

T: Read the plan of the letter and write it down. (Слайд11)

VI. Домашняя работа.

T:At home you`ll write a letter introducing yourself and your family to your penfriend (100 — 120 words), using the plan and Bill`s letter as a model. (Слайд12)

VII. Итоги. Оценки.

T:What did we do today? What did we learn?

Раздаточный материал

Dear Simon,
1 _ I'm short and slim with short brown
hair and green eyes. I'm a student and I live with my family in Portland, USA.
2 _ My brother's name is Thomas. He's six years old. He's got short blond hair and blue eyes. He is very noisy. Jill, my sister, is tall with long brown hair and brown eyes. She's fourteen years old and very attractive. My mother is a dentist. Her name's Ruth. She's got long black hair and she's very kind and friendly. My father, Jack, is a lawyer. He's quite tall and he's very intelligent. Here is a photo of all of us in the park. Can you find me?
3 _ Please write soon and tell me about
your family.

Love,
Bill

Использованныематериалы:

I. Интернет ресурсы: (Слайд 13)

1.http://bigfam.ru/wp-content/uploads/2012/12/copy-schastlivaya-semia.jpg — изображение семьи

2. http://i018.radikal.ru/1105/09/d9ee45104abe.jpg – изображение семьи

3. http://img.dailymail.co.uk/i/pix/2007/11_03/happyfamilyG1811_468x541.jpg — изображение семьи

4. http://woodwin.ru/userfiles/news/480_stroitelstvo_nedvizhimosti_sankt-peterburg-spb.jpg – изображение семьи

II. Virginia Evans, Neil O’ Sullivan. Click On 1. Student’s Book. — Newbury:

Express Publishing, 2000.

III. Virginia Evans, Neil O’ Sullivan. Click On 1.Teacher’s Book. — Newbury: Express Publishing, 2000.

Файлы: Моя семья.zip
Размер файла: 1954804 байт.

( план – конспект урока 1 класс 5 класс. 6 класс 7 класс 8 класс 9 класс 10 класс Английский язык Литературное чтение Математика Музыка ОБЖ Окружающий мир Оренбургская область Физика ЦОР алгебра биология викторина внеклассное мероприятие география геометрия здоровье игра информатика история классный час конкурс конспект урока краеведение кроссворд литература начальная школа обществознание презентация программа проект рабочая программа русский язык тест технология урок химия экология