Автор конспекта:
Автор(ы): — Музафарова Эльвира Саетгараевна

Место работы, должность: — МОУ «Татарская гимназия №1″, преподаватель английского языка

Регион: — Республика Татарстан

Характеристики урока (занятия) Уровень образования: — основное общее образование
Уровень образования: — среднее (полное) общее образование

Целевая аудитория: — Тьютор
Целевая аудитория: — Учитель (преподаватель)

Класс(ы): — 5 класс

Предмет(ы): — Английский язык

Цель урока: — 1) Введение в новый материал, развитие навыков монологической речи 2) Введение новой лексики по теме насекомые 3) Ознакомление с Present Simple Do, Does, Wh- questions 4) Навыки чтения с извлечением информации

Тип урока: — Урок изучения и первичного закрепления новых знаний

Учащихся в классе (аудитории): — 20

Используемые учебники и учебные пособия: —

Литература:

1) Michael Harris, David Mower, “World Class Level 2” Student’s book, Activity book

Используемая методическая литература: —

Ю. Голицынский Грамматика .Сборник упражнений

Используемое оборудование: —

Интерактивная доска , презентационный материал

Используемые ЦОР: —

Использование интерактивной доски

Краткое описание: — План урока I Начальная часть (5) 1. Приветствие 2. Организационный момент (Who is absent today?) 3. Речевая зарядка (What kind of pets do you know? Are they nasty?) II Центральная часть (33) 1. Discuss the theme « Nasty pats » (10) 2. Writing new words: an ant, a snake, a cockroach, a spider, a worm, a lizard. 3. Grammar.Present Simple Do, Does, Wh- questions 4. Reading (16) a) Read the text about pets b) Explain the meaning of any unknown words c) Give pupils time to silently read the text again d) Answer the questions 4. Do the exercises (7) a) Copy and complete table with DO, DOES b) Go through an example with the class c) Copy and complete table with WH-question III Заключительная часть (5) 1. Отработка новых слов 2. Ответы на вопросы IV Домашнее задание (3) 1. Make your own questions in Present Simple 2. Learn by heart new words

Ход урока

I Начальная часть

- Hello students. I’m very glad to see you. How are you? Please sit down.

- Who is absent today?

(…)

- I would like to know what is a pet? What kind of pets do you know? Are they nasty? Are you afraid of them?

(…)

- I see most of you are afraid them. (…)

II Центральная часть

1. Discuss about the theme «Nasty pets»

- So today we will start a new model named «Nasty pets». Everybody open page 9, you can see the pictures of pets. Let’s repete after me.

an ant, a snake, a cockroach, a spider, a worm, a lizard

(…)

2. Writing a new words.

An ant муравей

A snake змея

A spider паук

A cockroach таракан

A worm червяк

A lizard ящерица

- Now let’s give animal a nastiness score. What’s your opinion?

1. = ok an ant

2. = not very nice a worm

3. = horrible a snake, a spider

4. = absolutely revolting a cockroach a lizard

3. Grammar Present Simple Do, Does, Wh- questions

- Now look at the table. You must complete it with DO, DOES. Where you do put them?

Questions

Short answer

DOES

……

eat meat

Yes, it does

…….

they

Live in America

No, they don’t not

- Well done. I hope you remember how to make the questions in Present Simple. In English language have a words which begin from -Wh. What are they?

When — когда

What — что

Where- где

Why – почему

- Try to make a question with them.

(…)

4. Reading

a) Read the text about the nasty pets.

-You see 3 text about Spiders, Worms, Cockroach. Let’s read it.

(…)

b) Explain the meaning of any unknown words

Redbacks, target, have a bite, wires, hate, bright light, throw, fridge.

c) Give pupils time to silently read the text again

- Are you ready? Let’s answer the questions?

5. Do the exercises

- Now let’s practice on –Wh-questions, DO, DOES. Ex. E,F, p.10

Ex. E p.10

Write questins and short answer.

Example: spiders/ love/bathrooms?

Do spiders love bathrooms?

Ex.F p.10 Complete the table with Wh- questions

III Заключительная часть

  • Отработка новых слов
  • - Сейчас я вам раздам листовки, где в разброс даны буквы, вы должны собрать из них те слова, которые мы с вами сегодня выучили.

    What is this?

    A rmow, sipdre, lzardi, nta, sanke, cckoraohc.

    IV Домашнее задание (3)

    1. Do your own questions in Present Simple (5 examples)

    2. Learn by heart a new words

    - Good by the lesson is over. See you.

    Файлы: КОНСПЕКТ ОТКРЫТОГО УРОКА.doc
    Размер файла: 60928 байт.

    ( план – конспект урока 1 класс 5 класс. 6 класс 7 класс 8 класс 9 класс 10 класс Английский язык Литературное чтение Математика Музыка ОБЖ Окружающий мир Оренбургская область Физика ЦОР алгебра биология викторина внеклассное мероприятие география геометрия здоровье игра информатика история классный час конкурс конспект урока краеведение кроссворд литература начальная школа обществознание презентация программа проект рабочая программа русский язык тест технология урок химия экология