Автор конспекта:
Автор(ы): — Карасева Л.Г.
Место работы, должность: — МОУ «СОШ № 24 города Чебоксары», учитель английского языка
Регион: — Республика Чувашия
Характеристики урока (занятия) Уровень образования: — начальное общее образование
Целевая аудитория: — Учитель (преподаватель)
Класс(ы): — 4 класс
Предмет(ы): — Английский язык
Цель урока: — совершенствовать умения и навыки устной и письменной речи по теме «Степени сравнения прилагательных».
Тип урока: — Урок обобщения и систематизации знаний
Используемые учебники и учебные пособия: —
"Enjoy English 2" М.З.Биболетова, "Титул", 2005.
Книга для учителя "Enjoy English 2"
Используемое оборудование: —
Интерактивная доска, проектор
Используемые ЦОР: —
www.moi-universitet.ru
www.edu-reforma.ru
Краткое описание: — Урок для учащихся 4 класса. Закрепляются знания употребления степеней сравнения прилагательных в форме игры.
Normal 0 false false false RU X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:»Обычная таблица»; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:»»; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:»Calibri»,»sans-serif»; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:»Times New Roman»; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:»Times New Roman»; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}
План открытого урока
по английскому языку в 4 б классе
(учебник Биболетовой М.З. “Enjoy English-2”)
Цель: совершенствовать умения и навыки устной и письменной речи по теме «Степени сравнения прилагательных».
Задачи:
- активизация лексики по теме;
- расширение словарного запаса;
- практика речевой деятельности;
— формирование и развитие коммуникативных умений;
Оборудование урока:
- слайды по теме «Степени сравнения прилагательных»; «Животный мир».
- аудиоприложение песни “If you’re happy…”, “Head & shoulders”
- интерактивная доска, картинки животных.
Ход урока.
1. Организационный момент.
T. Hello, boys & girls! I’m glad to see you. Today we have guests at our lesson. Let’s greet them.
Ch. Hello!
T. Sit down, please. I hope we’ll have a good work. First. Children, Let’s listen to a song and do the exercises! Stand up, please. (звучит песня “Head & Shoulders”, выполнение упражнений под музыку).
T. T. OK, sit down, please. Аt the last lesson we compared people, animals & other things. Today we also do the exercises comparing people, animals. Let’s remember the words which we have taken from the unit “Being happy in the city & in the country”.
T. Now look at the blackboard & repeat the words after me.
T. We remember the rules of the degrees of comparison. (Показываются слайды по теме «Степени сравнения прилагательных», дети читают хором, затем образуют степени сравнения прилагательных).
T. Well, children, let’s look at the blackboard, you can see animals, name the missing letters & answer the questions. ( Слайды животных. Дети называют пропущенные буквы, называют слово, затем отвечают на вопросы, сравнивая животных).
T. Right. Children. Now let’s check up your homework, ex.6 p.37. Open your copybooks. (Проверяется домашнее упражнение, дети читают предложения, используя степени сравнения прилагательных).
T. Now, children. Look at the blackboard. Let’s read the text. Open the brackets, using the degrees of comparison if it is necessary. (Дети читают и выбирают прилагательные в нужной степени).
Text. I am (small) in my family. My sister Jane is (old) than me. Jane is (good) student in her form. But I think that I’m (clever) too. Sometimes I have (good) marks than Jane has.
T. Well done. Let’s play a little, make two groups. Name your groups. You’ll get this flower if you are the first.(Команде дается картинка-цветочек, если побеждает в конкурсе).
T. Children, Choose the animals, complete the sentences & tell us about them. (Детям раздаются листы, картинки животных, дети фломастерами дописывают предложения).
T. OK. Are you ready? Who wants to read the sentences? Come here, please. We listen to you.(Выходит член команды и рассказывает о животном).
T. Very well. Now remember the words, which we have taken from the unit. I’ll give the cards. You can see the parts of the words on the cards. Make the whole words please & hang them on the blackboard. For example: hi-ll. Let’s start & see who will be the first?
Ca-mel, chu-rch, coun-try, des-ert, ro-ad, fie-ld, ri-ver, oce-an, bri-dge, ci-ty.
T. Right. Now who wants to read these words? One pupil from each team go to the blackboard & read the words please.
(Дети составляют слова, вешают их на доске, прочитывают ).
T. OK, children. Let’s play “Zeroes & crosses”.
Дом на ферме
море
Большой город
счастливый
Глубокий
интересный
роща
холм
гора
(Дети играют в «крестики и нолики», называют перевод слов).
T. Next. Boys & girls, let’s find the proverb & read it. Who will be the first?
SEPTEMBER
JUNE
JANUARY
APRIL
A
NING
A
BE
JULY
FEBRUARY
MAY
NOVEMBER
MA
GO
GIN
END
MARCH
DECEMBER
OCTOBER
AUGUST
OD
ING
GOOD
KES
T. You are right. A good beginning makes a good ending. Who knows the translation of the proverb? Лиха беда начало.
T. This team wins. You are the best. Let’s have a little rest, let’s sing a song. Stand up, please. (дети поют песню “If you’re happy…”).
T. OK. Sit down, please. Now answer my questions, please. Do you like the lesson? What do you like? Do you like to read the texts? Do you like singing songs ? Do like to find the proverb?
T. Well. Soon we’ll celebrate the New Year. Let’s decorate our fir tree. Go to the blackboard & hang the pictures with your smiles on it. But first draw them.
Ребята, сегодня вы хорошо поработали, вы знаете и умеете сравнивать людей, животных. И я вижу знаете вы эту тему очень хорошо.
Now open your diaries. Your homework is ex. 14 p. 33 in your workbook. Your marks are… It’s time to say good-bye. Thank you for the lesson.
Normal 0 false false false RU X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:»Обычная таблица»; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:»»; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:»Calibri»,»sans-serif»; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:»Times New Roman»; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:»Times New Roman»; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}
План открытого урока
по английскому языку в 4 б классе
(учебник Биболетовой М.З. “Enjoy English-2”)
Цель: совершенствовать умения и навыки устной и письменной речи по теме «Степени сравнения прилагательных».
Задачи:
- активизация лексики по теме;
- расширение словарного запаса;
- практика речевой деятельности;
— формирование и развитие коммуникативных умений;
Оборудование урока:
- слайды по теме «Степени сравнения прилагательных»; «Животный мир».
- аудиоприложение песни “If you’re happy…”, “Head & shoulders”
- интерактивная доска, картинки животных.
Ход урока.
1. Организационный момент.
T. Hello, boys & girls! I’m glad to see you. Today we have guests at our lesson. Let’s greet them.
Ch. Hello!
T. Sit down, please. I hope we’ll have a good work. First. Children, Let’s listen to a song and do the exercises! Stand up, please. (звучит песня “Head & Shoulders”, выполнение упражнений под музыку).
T. T. OK, sit down, please. Аt the last lesson we compared people, animals & other things. Today we also do the exercises comparing people, animals. Let’s remember the words which we have taken from the unit “Being happy in the city & in the country”.
T. Now look at the blackboard & repeat the words after me.
T. We remember the rules of the degrees of comparison. (Показываются слайды по теме «Степени сравнения прилагательных», дети читают хором, затем образуют степени сравнения прилагательных).
T. Well, children, let’s look at the blackboard, you can see animals, name the missing letters & answer the questions. ( Слайды животных. Дети называют пропущенные буквы, называют слово, затем отвечают на вопросы, сравнивая животных).
T. Right. Children. Now let’s check up your homework, ex.6 p.37. Open your copybooks. (Проверяется домашнее упражнение, дети читают предложения, используя степени сравнения прилагательных).
T. Now, children. Look at the blackboard. Let’s read the text. Open the brackets, using the degrees of comparison if it is necessary. (Дети читают и выбирают прилагательные в нужной степени).
Text. I am (small) in my family. My sister Jane is (old) than me. Jane is (good) student in her form. But I think that I’m (clever) too. Sometimes I have (good) marks than Jane has.
T. Well done. Let’s play a little, make two groups. Name your groups. You’ll get this flower if you are the first.(Команде дается картинка-цветочек, если побеждает в конкурсе).
T. Children, Choose the animals, complete the sentences & tell us about them. (Детям раздаются листы, картинки животных, дети фломастерами дописывают предложения).
T. OK. Are you ready? Who wants to read the sentences? Come here, please. We listen to you.(Выходит член команды и рассказывает о животном).
T. Very well. Now remember the words, which we have taken from the unit. I’ll give the cards. You can see the parts of the words on the cards. Make the whole words please & hang them on the blackboard. For example: hi-ll. Let’s start & see who will be the first?
Ca-mel, chu-rch, coun-try, des-ert, ro-ad, fie-ld, ri-ver, oce-an, bri-dge, ci-ty.
T. Right. Now who wants to read these words? One pupil from each team go to the blackboard & read the words please.
(Дети составляют слова, вешают их на доске, прочитывают ).
T. OK, children. Let’s play “Zeroes & crosses”.
Дом на ферме
море
Большой город
счастливый
Глубокий
интересный
роща
холм
гора
(Дети играют в «крестики и нолики», называют перевод слов).
T. Next. Boys & girls, let’s find the proverb & read it. Who will be the first?
SEPTEMBER
JUNE
JANUARY
APRIL
A
NING
A
BE
JULY
FEBRUARY
MAY
NOVEMBER
MA
GO
GIN
END
MARCH
DECEMBER
OCTOBER
AUGUST
OD
ING
GOOD
KES
T. You are right. A good beginning makes a good ending. Who knows the translation of the proverb? Лиха беда начало.
T. This team wins. You are the best. Let’s have a little rest, let’s sing a song. Stand up, please. (дети поют песню “If you’re happy…”).
T. OK. Sit down, please. Now answer my questions, please. Do you like the lesson? What do you like? Do you like to read the texts? Do you like singing songs ? Do like to find the proverb?
T. Well. Soon we’ll celebrate the New Year. Let’s decorate our fir tree. Go to the blackboard & hang the pictures with your smiles on it. But first draw them.
Ребята, сегодня вы хорошо поработали, вы знаете и умеете сравнивать людей, животных. И я вижу знаете вы эту тему очень хорошо.
Now open your diaries. Your homework is ex. 14 p. 33 in your workbook. Your marks are… It’s time to say good-bye. Thank you for the lesson.
Файлы: KopylovaNV_song.mp3
Размер файла: 1857884 байт.