Автор конспекта:
Автор(ы): — Рыжикова Елена Николаевна

Место работы, должность: — МАОУ Лицей № 2 Учитель английского языка

Регион: — Республика Татарстан

Характеристики урока (занятия) Уровень образования: — начальное общее образование
Уровень образования: — среднее (полное) общее образование
Уровень образования: — дополнительное образование детей

Целевая аудитория: — Воспитатель
Целевая аудитория: — Методист
Целевая аудитория: — Педагог дополнительного образования
Целевая аудитория: — Учащийся (студент)
Целевая аудитория: — Учитель (преподаватель)

Предмет(ы): — Английский язык

Цель урока: — В интересной и занимательной форме повторить с детьми лексику по теме «Времена года», правильность ее употребления в структурах, правильность ее произношения. Расширить кругозор детей. Прививать детям интерес и любовь к английскому языку.

Тип урока: — Урок обобщения и систематизации знаний

Используемое оборудование: —

кроссворд, фонограммы песен, ребусы, снежинки, цветы, листья, солнышко, облака, травка.

Краткое описание: — В данной работе мы подняли одну из важных проблем, существующих в методике обучения иностранным языкам – это проблема организации обучения с использованием игровой методики. Использование игры на уроках иностранного языка имеет значение для приобретения новых представлений или формирования новых умений и навыков. Ролевые игры и использование приемов драматизации не только увеличивают словарный запас учащихся, подобные уроки формируют самостоятельность мышления, положительное отношение к изучению иностранного языка, а также данный прием может служить для исправления некоторых факторов, которые негативно влияют на отношения ребят в коллективе.

Ход мероприятия:

1 Приветствие

Dear friends! We are glad to see you at our party. What is the name of this party? Let’s guess! Look at this card!

Ребята и гости разгадывают ребус

Море + сын = времена года

Sea + son = season

Буква y + ухо = год

Y + ear = year

How many seasons are there in a year?

What are there?

Today we’ll speak about summer, spring, autumn and winter. We hope you will enjoy our party. Let’s start!

2 A year has got 365 days, but a leap year has got 366 days. A leap year comes every four years. There are four seasons in a year. They are winter, spring, summer and autumn. There are 12 months in a year. What are they? Let’s listen.

Ребята читают стихотворения о месяцах.

Twelve months

January brings the snow,

Makes our feet and fingers glow.

February snows again

And sometimes it brings us rain.

March brings sunny days and winds,

So we know that spring begins.

April brings the primrose sweet,

We see daisies at our feet.

May brings flowers, joy and grass,

And the holidays for us.

June brings tulips, lilies, roses,

Fills the children’s hands with posies.

Hot July brings apples and cherries,

And a lot of other berries.

August brings us golden corn,

Then the harvest home is borne.

Warm September brings us school,

Days are shorter, nights are cool.

Fresh October brings much fruit,

Then to gather them is good.

Red November brings us joy,

Fun for every girl and boy.

Cold December brings us skating,

For the New Year we’re waiting.

3Spring

Один из учащихся читает стихотворение.

«What season is this?»

This is the season

When birds make their nests.

This is the season

We all like best.

Школьники хором отвечают на вопрос, называя время года.

It is spring!

Ребята поют песню о весне. Let’s sing a song.

Why do the birds sing?

“Cheep, cheep!” Why do the birds sing? (2 times)

“Cheep, cheep!” The birds all sing

“Cheep, cheep!” Because it’s spring.

Один из участников читает стихотворение о весне.

Spring is everywhere.

Birds are in the tree-tops Flowers are in the garden,

Flying here and there, Butterflies are there

Everything is growing, Flying round the blossoms,

Spring is everywhere. Spring is everywhere.

4Summer

Ребята читают стихотворение о лете.

«What season is this?»

This is the season when nights are short.

And children have plenty of fun and sport.

Boating and swimming all day long

Will make us well and strong.

Summer

Summer time is The sun is shining

A time for play; All day long.

We are happy The trees are full

All the day. Of birds and song.

Дети хором поют песню.

The Rain

The rain is raining all around,

It falls on fields and tree,

It rains on the umbrellas here,

And on the ships at sea.

5Autumn

Учащиеся читают стихи об осени.

«What season is this?»

This is the season

When days are cool,

When we eat apples

And go to school.

Autumn Leaves

“Come, little leaves,”

Says the wind one day.

“Come over the meadows

With me to play.

Put on your dresses

Of red and gold,

For summer is gone

And the days are cold.”

6Winter

Один из учащихся читает стихотворение.

«What season is this?»

This is the season

When mornings are dark

And birds do not sing

In the woods and the parks

This is the season

When children ski

And Father Frost

Brings the New Year tree.

Дети поют песенку.

Fun in the snow

Ho! Ho! Ho! Just near the garden wall.

It’s jolly in the snow Ho! Ho! Ho!

We’ve made a snowman tall It’s jolly in the snow.

Стихотворение

It’s snowing.

It’s snowing, it’s snowing,

What a lot of snow!

Let us make some snowball,

We all like to throw.

It’s snowing, it’s snowing,

Let us sledge and ski!

When I’m going down the hill

Clear the way for me.

7Кроссворд

Let’s do the crossword! I’ll give you some riddles and you’ll try to guess them. Listen carefully!

1. What do we call the season when the trees and grass become green?

2. What is it than can catch me in the garden and make me wet, but cannot reach me when I am at home?

3. It’s blue by night,

By day it is white.

It is cold and not dry

It falls just from the sky.

4. What is without hands and without feet, without head or body, but can open a door?

5. What do we call the season when it’s very hot?

6. A little old woman with twelve children: some short, some long, some cold, some warm. What is it?

7. What do we call the season when it often rains?

8. What man cannot live inside the house? (ключевое слово снеговик-snowman)

Один из ребят читает стихотворение.

The Snowman.

Come to the garden “What a nice snowman!”

And play in the snow, The children can say.

Make a white snowman “What a fine game

And help him to grow! For a cold winter day.”

8Инсценировка

And now some children show us the play. Дети показывают инсценировку.

The Sun And The Wind.

Wind: Oh, how strong I am! I am stronger then the sun.

Sun: Oh, no, Mr. Wind, I am stronger then you.

Wind: Let us see, look at that man. He is in the black coat.

Sun: I see him.

Wind: Let us see who can take off his coat.

Sun: All right!

Wind: I’ll begin (He begins to blow.) Whooooo! I want that coat.

Man: Oh! How cold it is!

Wind: Whooooo! I want that coat.

Man: Oh, what a strong wind!

Wind: Whooooo! I want that coat.

Man: I am so cold. I am glad that I have a warm coat.

Wind: Whooooo! I can’t take off his coat.

Sun: Well, Mr. Wind, you are not so strong. I’ll try to take off his coat. (Sun shines on the man.)

Man: Now I’m not so cold. What a funny day! First it was cold. Now it is hot. (Sun shines and shines.) Now I am too hot. I’ll take off my coat. (The man takes off his coat.)

Wind: Well, Mr. Sun. The man took off his coat for you. Now I see that you are strong, too.

Ребусы

9 Word Puzzles

What are the words? Join the parts to make ten words.

CALEN TUMN SUN LY

SEA TER AU BER

WIN DAR AP DAY

SUM SON OCTO GUST

AU MER JU RIL

10 Seasons

Winter brings us snowflakes,

Spring- green buds and shoots,

Summer brings us berries,

Autumn- golden fruits.

We hope you’ll like our party.

Thank you very much!


В данной работе мы подняли одну из важных проблем, существующих в методике обучения иностранным языкам – это проблема организации обучения с использованием игровой методики. Использование игры на уроках иностранного языка имеет значение для приобретения новых представлений или формирования новых умений и навыков. Ролевые игры и использование приемов драматизации не только увеличивают словарный запас учащихся, подобные уроки формируют самостоятельность мышления, положительное отношение к изучению иностранного языка, а также данный прием может служить для исправления некоторых факторов, которые негативно влияют на отношения ребят в коллективе.

Файлы: Сценарий утренника111.doc
Размер файла: 74240 байт.

( план – конспект урока 1 класс 5 класс. 6 класс 7 класс 8 класс 9 класс 10 класс Английский язык Литературное чтение Математика Музыка ОБЖ Окружающий мир Оренбургская область Физика ЦОР алгебра биология викторина внеклассное мероприятие география геометрия здоровье игра информатика история классный час конкурс конспект урока краеведение кроссворд литература начальная школа обществознание презентация программа проект рабочая программа русский язык тест технология урок химия экология