Автор конспекта:
Автор(ы): — Зульмиева Фарида Саматовна
Место работы, должность: — г.Лениногорск, Татарстан МОУ лицей№12, учитель английского языка.
Регион: — Республика Татарстан
Характеристики урока (занятия) Уровень образования: — основное общее образование
Целевая аудитория: — Учитель (преподаватель)
Класс(ы): — 5 класс
Предмет(ы): — Английский язык
Цель урока: — Образовательная: — ознакомить учащихся с достопримечательностями Лондона; -тренировка навыков диалогической и монологической речи; — формирование навыков аудирования. — актуализация грамматических навыков.(Present Continuous) Развивающая – развитие воображения, способности к распределению и переключению внимания, развитие памяти, к восстановлению причинно-следственных связей во фразе, структуре; Воспитательная – воспитание толерантного отношения к другим народам, потребности и способности понимать их образ жизни и культуру;
Тип урока: — Комбинированный урок
Учащихся в классе (аудитории): — 15
Используемые учебники и учебные пособия: —
УМК "Английский с удовольствием" для 5-6 классов. Авторы М.З.биболетова, Н.В. Добрынина, Н.Н. Трубанева.
Используемое оборудование: —
Карта Великобритании, Лондона, транскрипционные значки; карточки с грамматическими заданиями, карточки для аудирования интерактивная доска «Smart»,мультимедийное оборудование; диск «Английский для школьников 5-9 классов»
Краткое описание: — На уроке по теме "Хочешь ли ты посетить Лондон" учащиеся знакомятся с основными достопримечательностями Лондона. Использование интерактивной доски позволяет осуществить на уроке актуализацию знаний лексического и грамматического материала,изученного раннее на уроках данного раздела.
Тема урока:«Хочешь ли ты посетить Лондон?»
Класс:5
Цели и задачи урока:
Образовательная: — ознакомить учащихся с достопримечательностями Лондона;
-тренировка навыков диалогической и монологической речи;
- формирование навыков аудирования.
- актуализация грамматических навыков.(Present Continuous)
Развивающая – развитие воображения, способности к распределению и переключению внимания, развитие памяти, к восстановлению причинно-следственных связей во фразе, структуре;
Воспитательная – воспитание толерантного отношения к другим народам, потребности и способности понимать их образ жизни и культуру;
Оборудование: Карта Великобритании, Лондона, транскрипционные значки; карточки с грамматическими заданиями, карточки для аудирования интерактивная доска «Smart»,мультимедийное оборудование; диск «Английский для школьников 5-9 классов», УМК «Enjoy English-3».
Ход урока.
Teacher: Good morning, boys and girls!
Pupils:
Good morning, good morning to you!
Good morning, good morning!
We are glad to see you.
T: Thank you. I am glad to see you too.
2.Речевая зарядка.
T: How are you, …? P – I’m fine, thank you.
T: What date is it today? P2 – It is the 4th of April.
T: What day of week is it today? P3 -It is Friday.
T: Is the weather fine today? P –
T: Is it cold? Is it raining now? Is it snowing now? Etc.
T: …. What can you say about the weather?
P1 The weather is fine. The sky is blue. The sun is shining. It is warm.
T: …. Do you agree with ….? P9 – Yes, (No) I agree. The weather is beautiful today.
Let’s start our work. I think our lesson will be unusual. We’ll know many interesting things about the capital of Great Britain. But first of all let’s remember some sounds.
3.Фонетическая зарядка.(все звуки на интерактивной доске)
Look at the board, please and sound the symbols: [ ju: ]; [ ei]; [ a:]; [i: ]; [ ]; [ ]; [ i]; [ ] ;[ ];
Read the words:
[mju:zi: m]; [‘steidi m]; [‘g leri]; [pa:k]; [h v]; [‘riv ]; [skwe ]; [stri:t]
Find the odd word, please. (have) Why, do you think so? –P. It is a verb.
4.Актуализация знаний лексического материала.
T. Well, good. Now look at the board and fill the blanks, please.
(Учащиеся по очереди выходят к интерактивной доске и вставляют пропущенные буквы и произносят слово).
T: Now use the words from the board and make up the word combinations with them.
(a wide street, a beautiful river, the main square, a famous park, to go to stadium, art gallery etc.)
T: Can you use these word combinations in the sentences?
P-s.(It is a beautiful park. Trafalgar square is the main square is London. Etc)
4. Актуализация грамматических навыков и проверка домашнего задания.
4.а Grammar drill.
Now, let’s remember our tenses. We spoke about using the Present Simple and the Present Continuous.
Look at the board, please.(Повторяем правило использования и образования Present Continuous)
1. Let’s play. You’ll listen to some sentences. The first row, clap your hands, if you hear the sentences in the Present Simple. The second row, clap your hands, if you hear the sentences in the Present Continuous.
2. Отработка Present Continuous в вопросительных структурах.(на интерактивной доске представлены картинки с различными занятиями людей).
T: Is he writing? Yes, he is.
Is she dancing? No, she is not.
Are they playing chess? No, they are not.
What is he doing? He is reading.
2.Заполнить пропуски в предложении, выбрав правильную форму глагола.(учащиеся работают с карточками, индивидуально выполняют задание. Затем проверяем материал на интер.доске.)
T: You can see the cards on your desk. Choose the correct form of the verb.
1вариант
1.Look! The girl ….. the piano.
2.My brother ……. football every evening.
3.We …. …… tennis now.
4. Children …… hockey in winter.
1)play 2) plays 3) is playing 4) are playing
2 вариант.
1.Children ……. to school at 8 o’clock.
2.My mother …………. to the theatre now.
3. Look! Mary and Pete ………… to the park.
4. She …………. to the Art gallery every week.
1) go 2) goes 3) is going 4) are going
T: Let’s check.(проверяем на интер.доске)
3.T: Put the words in the correct order, please.
Дети по очереди выполняют задание на интерактивной доске. Учитель подводит итоги.
4.б Совершенствование навыков диалогической речи.
T: It’s time to check up your home task. You have prepared the dialogues about London and now you have a minute to remember them. Your time is up. Who is ready to start?
(Ученики повторяют диалоги)
Примерный диалог.
- Would you like to visit London?
- Yes, I would. It’s one of the most famous and interesting cities in Europe.
- What place would you like to see there?
- I would like to visit the main square, Art galleries and museums.
- What is the main square in the capital of Great Britain?
- It’s Trafalgar Square. It’s beautiful place to visit.
T: Yes, thanks. And how about you? Would you like to visit London?
(Краткие ответы учащихся)
4.в Совершенствование монологической речи.(Презентация «Экскурсия по Лондону» подготовленная группой учащихся.)
I see, all of us would like to visit London. OK, let’s do an excursion around London.
Please look at the picture. Now we are flying from Leninogorsk to London (На экране летит самолет из Казани в Лондон)
Let’s look at the map of London and we can see our route. (На магнитной доске висит карта Лондона с отмеченным по ней маршрутом). Now we are in London.
Some of your classmates prepare an excursion around the capital of Great Britain.
(Появляются картины с изображениями Лондона)
P1 Dear guests! You are welcome to London. As you know London stands on the river Thames. London, the capital of Great Britain, is a very old city. It is two thousand years old. Many years ago London was a small town on the Thames. Now London is a big port and a beautiful city with large squares and parks. About 8 million people live here.
Tower Bridge.
P2 – And now we start our tour from Tower Bridge. Tower Bridge is the only Thames bridge which can be raised. The road over the bridge is built on two central sections, they open two or three times a week.
Tower of London.
P3 – On the right bank of the Thames you can see the Tower of London. The Tower of London is a very old building. It’s nine hundred years old. In the early days of the history of England the English kings lived here. Then it was a prison where many people died. The Tower of London is a museum now.
St. Pauls Cathedral.
P4- Now you can see St. Pauls Cathedral. One of the greatest English church, St. Pauls Cathedral, is not far from the Tower of London. The famous English architect Sir Christofer Wren built it after the Great Fire. It is a beautiful building with many columns and towers.
Trafalgar Square
P5- The center of London is Trafalgar Square. It is the most beautiful place in London. In the middle of the square stands a tall column. It is a monument to Admiral Nelson. Four bronze lions look at the square from the monument.
5.Физкультминутка.
T: Do you want to stay more on Trafalgar Square and remember Big Ben?
I’d like to recite a poem about London’s famous clock tower. – Big Ben. Stand up, please and repeat after me.
(на экране появляется изображение Big Ben, дети выполняют движения за учителем.)
Стихотворение
Tick-Tock,
Tick-Tock,
This is Big Ben
Big Ben is a clock
Day and night
With all its might
Big Ben, the clock
Says: Tick-tock
T: Thank you. Let’s return our trip around London.
(Продолжение презентации)
На экране – The Houses of Parliament.
P6 – The Thames is behind the Houses of Parliament and the bridge across it is Westminster Bridge. On the other side of Parliament is Westminster Abbey. It is one of the most famous and beautiful churches in London. It is very old too. It is more hundred years old. There are so many monuments and statues there.
На экране Buckingham Palace.
P7 – Now we are at Buckingham Palace. It is the London home of the Queen. The ceremony of the Charging of the Guard at Buckingham Palace is a great tourist attraction. To the sounds of music the guardsmen in their traditional bearskins arrive and give the palace keys to another group.
(Учитель оценивает ответы детей.)
T: And let’s check- How well do you know London?
Look at the map and remember where we were.
First we were at …. . Let’s check.( Ученики по очереди находят достопримечательности, о которых слушали на уроке, проверяют правильность ответов.)
Look, and match the sights and their names.
(учащиеся выполняют задание на интерактивной доске)
6.Развитие навыков аудирования.
T: Please, listen to the text and put in 9 missing words from the list below.
(ученики прослушивают 2 раза текст из диска «Английский для школьников 5-9 класс» про Лондон и вставляют пропущенные слова на карточках, затем проверяем на интерактивной доске. Ученики по очереди вставляют слова и читают текст.)
T: Now we need to come back to Leninogorsk. East or West, home is best!(На интер.доске показываются виды родного города)
Would you like to visit London? P-s:
Our homeland is beautiful too. Do you agree with me?
Look! Kazan is the capital of Tatarstan. There is a lot of sightseeing in our Republic. p.e. (вид Казани)
The mosque of Kul-Shaarif is a gem with its 8 domes.
7.Домашнее задание:
Your home task: W.B. Ex.22.p 33. Be ready to retell about London.
Ex.18 p.66; ex.21 p.67.
8.Итог урока.
-That’s all have time for. Good-bye, boys and girls. Till Tuesday.
Файлы: урок для 7 класса.ppt
Размер файла: 1751040 байт.