Автор конспекта:
Автор(ы): — Волкова Юлия Ивановна, Ягодарова Эльвира Сергеевна

Место работы, должность: — МОУ «Средняя школа №3 п.Советский», учитель информатики; учитель марийского языка

Регион: — Республика Марий Эл

Характеристики урока (занятия) Уровень образования: — основное общее образование

Целевая аудитория: — Учитель (преподаватель)

Класс(ы): — 5 класс

Предмет(ы): — Информатика и ИКТ
Предмет(ы): — Родной язык

Цель урока: —

Обучить новой лексике. Развивать навыки чтения и устной разговорной речи. Воспитывать чувство гордости и любви к столице своей республики. Закрепить практические умения работы в тестовом редакторе. Обучение практическому применению интерактивной доски.

Тип урока: — Комбинированный урок

Используемое оборудование: —

Компьютерный класс. Интерактивная доска.

Краткое описание: — Интегрированный урок марийского языка и информатики с использованием интерактивной доски

Тема: Йошкар-Ола – рўдола.

Цель:

1. Обучить новой лексике.

2. Развивать навыки чтения и устной разговорной речи.

3. Воспитывать чувство гордости и любви к столице своей республики.

4. Закрепить практические умения работы в тестовом редакторе.

5. Обучение практическому применению интерактивной доски.

Оборудование:

1. Компьютерный класс

2. Интерактивная доска

3. Книги и фотоальбомы о Йошкар-Оле, о Марий Эл

4. Экспонаты из школьного музея

Ход урока.

Организация урока.

Демонстрация 1-9 слайдов о городе под марийскую мелодию. Музыка прерывается, на экране слайд с указанием темы урока:

Учитель марийского языка:- Салам лийже, йоча-влак. Марий йылме урокым тў‰алына. Таче урокышто ме Йошкар-Ола нерген умбакыже пален налына, у мут-влак дене палыме лийына, тыгак ончыч тунеммым шарналтена.

10 слайд. Йошкар-Ола – рўдола.

Урокын темыже: “Йошкар-Ола – рўдола”. Тетрадьым почса, возен шындыза.

11 слайд. Палыме лийына.

— Таче мемнан дек уна-влак толыныт. Айста саламлалтына да палыме лийына.

Мый Эльвира Сергеевна улам. Мый Советский посёлкышто Свердлов уремыште илем, кумшо школышто йоча-влакым туныктем. А тый кє улат?

— Мыйын лўмем…

(Рассказ учеников о себе и знакомство с гостями)

— Йоча-влак, айста шарналтена, таче могай числа, могай кече?

(Ответы учеников)

12 слайд. Погода летом.

— Мыйым сайын колыштса да умылаш тыршыза. Игече нерген каласкалем. Мый чын улам мо?

Информатик: продолжи мысль, выполни задание на компьютере:

— Таче игече пеш … . Кава пылан огыл, … онча. Изиш мардежан. Верын-верын йўр … . Кечывалым 20 градус шокшо, … 10 градус шокшо. Чын? Таче тыгай игече?

— Уке. Чын огыл.

Учитель марийского языка: А ынде тачысе игече нерген каласкалыза.

(Пересказ на русском языке)

13 слайд. Погода зимой.

— Рассказ ученика о погоде на марийском языке. Таче игече пылан, мардежан. Верын-верын лум лумеш. Кечывалым 3 градус йўштє, йўдым 6 градус.

14-15 слайды. Работа с карточкой.

Информатик:А сейчас мы научимся в интерактивном режиме вставлять картинки. Идет демонстрация правил выполнения работы.

Учитель марийского языка:

16-17 слайды. Послелог дене.

— Кусарыза: ече дене, коньки дене. Дене мутшо мом ончыкта?

Шке примердам каласыза.

( Машина дене, автобус дене )

— Мый Йошкар-Олаш ече дене каем, а тый мо дене кает?

( Мый автобус ден каем )

18 слайд. Мє‰гысє пашам тергена.

— Йоча-влак, мут-влакым шарналтена.

19 слайд.

Тошто, тоштер, ий полат, кў полат, Шкетан лўмеш театр, культур парк, планетарий, курчак театр.

Упражненийым тергена. 71-ше страница, 7-ше упражнений

Йоча-влак курчак театрыш каят.

Йоча-влак тоштерыш каят…и т.д.

Икмыняр тунемше оласе о‰ай верыш мийымышт нерген возен толыныт.Айста колыштына.

20-21 слайды. Ий полат.

Ий полат сылне у зданий.Тудо пеш кугу. Ий полат Карл Маркс уремыште верланен.Тышке шуко кугыен да йоча–влак коньки дене мунчалташ толыт.Йоча-влак тыште сайын канат.

22 слайд. Курчак театр.

Тиде курчак театр.Курчак театр ош кугу зданий.Тудо Какшан энер серыште Карл-Маркс уремыште верланен .Курчак театрыште шуко курчак , йоча-влак улыт. Спектакль пеш о‰ай. Мый машина дене курчак театрыш каем.

23-24 слайды. Тоштер

Тиде тоштер. Тудо Советский уремыште верланен. Тоштер кум пачашан мотор зданий. Тыште тўрлє янлык-влак, кайык- влак улыт. Эше тыште тошто вургем , йолчием уло.

Ме каныш кечын авам дене тоштерыш каена.

25-27 слайды.Шкетан л¢меш театр.

Тиде Шкетан л¢меш театр. Тудо Ленин площадьыште верланен. Театр пеш кугу да мотор зданий. Тыште шуко колонна уло. Театрыш шуко ен-влак спектакльым, балетым ончаш машина дене, автобус дене ял гыч да ола гыч толыт.

28 слайд.Каналтена мо вара?

(звучит марийская мелодия, дети поют песню и пляшут.)

Муралтена мо вара да

Ч¢чкалтена мо вара.

Муралтена, ч¢чкалтена,

Йолна ден тавалтена.

Муралтена мо вара да

Кушталтена мо вара.

Муралтена, кушталтена,

Тыгеракын илена.

-Чылан шичса Ынде тетрадьдам почса. Доска гыч у мут- влакым возен налза.

29 слайд. У мут.

30 слайд.

Р¢дола — столица

Сер — берег

К¢вар – мост

Черке — церковь

Руш театр – русский театр

Е‰ — человек

31 слайд. Йошкар- Олан тўсшє.

-Ынде книга дене пашам ыштена. Чыланат 67-ше страницым почса. Йошкар-Ола- рўдола текстым муза. Мый лудам, а те колыштса.

(Дети слушают текст)

А ынде шке лудса.

(Дети читают текст самостоятельно, затем читают по методу снежного кома.)

-Мо нерген лудна, каласкалыза.

(Ученик пересказывает текст)

32 слайд. План города.

-™лно Йошкар- Олан планже. Книгаште пуымо заданийым лудын лекса да шке семында олан о‰ай верлаже нерген предложений-влакым возыза.

33слайд. План города с опорными словами.

Информатик: Подпишите электронным маркером на интерактивной доске названия достопримечательностей города:

-Тиде мут- влакым кучылтса.

(Самостоятельная работа учащихся)

-А ынде возымыдам тергена. (Проверка составленных предложений.)

34 слайд. Йошкар-Ола – рўдола.

-Йоча-влак, таче ме тендан дене мо нерген мутланышна? Могай у мут-влак ден палыме лийна? Шарналтыза да каласыза.

(Обобщение пройденного на уроке.)

-Кызыте дневникдам почса. Мє‰гысє пашам возен шындыза.

35 слайд. Мє‰гысє паша.

-Странице 67-ше, 3-шо упражнений.

(Обьяснение задания)

36 слайд. Йошкар-Ола- рўдола.

-А ынде Стас мыланна Йошкар-Ола нерген почеламутым лудын пуа.

Йошкар-Ола.

Мотор ола

кумда тўня ўмбалне

тўжем тўсан,

тўжем лўман гынат,

тый эн сєрал улат,

тый эн вучен ўжат,

моткоч марий лўман

Йошкар-Ола.

С. Николаев.

Уроклан отметке-влак. (выставление оценок)

-Чеверын. Урок пытен.

Звучит песня о Йошкар-Оле.

( план – конспект урока 1 класс 5 класс. 6 класс 7 класс 8 класс 9 класс 10 класс Английский язык Литературное чтение Математика Музыка ОБЖ Окружающий мир Оренбургская область Физика ЦОР алгебра биология викторина внеклассное мероприятие география геометрия здоровье игра информатика история классный час конкурс конспект урока краеведение кроссворд литература начальная школа обществознание презентация программа проект рабочая программа русский язык тест технология урок химия экология