Автор конспекта:
Автор(ы): — Петренко Галина Викторовна

Место работы, должность: — МБОУ СОШ №5 Николаевск-на-Амуре Хабаровского края педотриб английского языка

Регион: — Хабаровский местность

Характеристики урока (занятия) Уровень образования: — дух общее образованность

Целевая аудитория: — Учитель (преподаватель)

Класс(ы): — 6 экономкласс

Предмет(ы): — Английский фотран

Цель урока: — Обобщить материал по теме “Shopping”.

Тип урока: — Урок обобщения и систематизации знаний

Учащихся на классе (аудитории): — 6

Используемые учебники и учебные пособия: — УМК М.З. Биболетовой «Enjoy English-2″

Используемое оборудование: —

компьютер , раздаточный материал, жетоны, ландкарта путешествия.

Используемые ЦОР: —

презентация к уроку

Краткое описание: — Обобщить материал по теме “Shopping”. Способствовать развитию у учащихся памяти, внимания, познавательной активности. Способствовать повышению мотивации учащихся к изучению английского языка.

Обобщающий назидание по теме "Shopping" (УМК М.З. Биболетовой "Enjoy English-2")

6 класс

Задачи урока:

Обобщить материал по теме “Shopping”.

Способствовать развитию у учащихся памяти, внимания, познавательной активности.

Способствовать повышению мотивации учащихся к изучению английского языка.

Оборудование: лэптоп , раздаточный материал, жетоны, ландкарта путешествия.

Ход урока

I. Начало урока.

Good morning boys and girls! Today we have an unusual lesson, we are going to travel by stations. Look at the blackboard, there is a map of our journey. They are Lexical, Grammar, Captain, Dialogue, Translator. At each station you will do different tasks. You will receive a jetton for each correctly completed task. And the team that will have a lot of jettons will be the winner. First we divided into three teams and choose captains. So, the name of the first team is Green and the name of the second team is Red. The third –Yellow. Are you ready to start our travelling?

At first we sing the song “1, 2, 3, 4, 5 once I caught a fish alive”

II. Основнаячастьурока.

So, we start our travelling. And the first station is Lexical Station. FOOD-station “Green” read the first task.

  • Complete the words with the letters:
  • Find stranger in the names of the products. –

    cheese, coffee, hungry, soup

    sausage, juice, coffee, tea

    — butter, fish, milk, porridge

    — honey, candy, lollipop, ham

    onion, pear, apple, grapes

  • Excellent and the team “…” gets a jetton
  • phics -chips optatoes -potatoes- eic arecm –ice-cream ousp-soup kiml-milk- geg-egg ceka -cake garus -sugar- totoma -tomato- maj-jam —
  • Well done and the team “…”gets a jetton

    2. Now the next task for you. .. So, now we are going to the next station. It’s Grammar station.

    “Red” read the task.

    Put the words in a logical order.

    Many, trees, are, fruit, there, garden, in, my.

    We, have, what, shall, dinner, for, today?

    Cook, your supper, did, mother, when? Fine, the team “…” gets a jetton.

    3 Listen to my stories and name the kind of the shop

    We buy white bread and brown bread in this shop (baker’s)

    You can buy chicken, sausages, meat in this shop (butcher’s)

    You can buy fish in this shop (fishmonger’s)

    People can buy biscuits, cakes, sweets there (sweetshop)

    Here you can buy sugar, rice, salt there (grocer’s)

    Here you can buy milk, cheese (dairy’s)

    It’s very nice and the team “…” gets a jetton.

    4. “Green” read the next task. Choose some, any or no.

    There is … water in the glass.

    There aren’t … vegetables on the table.

    Can I have … orange, please?

    – Are there … sweets in the bag?

    – Yes, there are … .

    All right good for you. And “…” gets a jetton.

    We have two Captains, they will go to Captains Station and do Crossword there and you go to the Translators Station.. Физкультминутка. Ролевая “countable. Not countable”. Ребята по очереди бросают побратанец другу мяч,

    5. Crossword. w e r t s c a r f t

    l u n c h u i o p a

    d f g h o r a n g e

    k l c u p z x c v b

    m q w e p i e s e r

    y u s u i t i o p a

    d r a i n c o a t f

    h j k l g l a s s z

    6 “Red” read the next task. Complete the following word combinations:

    A … of sugar, a … of lemonade, a … of bread, a … of chocolate, a … of coffee, a …of corn, two … of cake.

    O.K. and the team “…” receives a jetton.

    Now “Green” read the next task. .

    Translate word combinations from Russian into English

    Кусок мяса, буханочка хлеба, стаканчик воды, чаша чая, мера молока, бутылочка воды, 3 плитки шоколада, 4 коробки конфет, 2 кг. апельсин, 1 мель кукурузы

    Nice work and the team “…” gets a jetton.

    7 And we go to the last Station. It’s the Station of Dialogues.

    You often go to the Supermarket with your parents, there are a lot of departments in it. Now you will make up and play dialogues on the topic “Shopping” in different departments. “Red” or “Green” Yellow.take the card, what department is on the card?

    (baker’s department, sweet department, (grocer’s)

    department, dairy department)

    Play the dialogue. Well done. The team “…” gets a jetton.

    III. Подведениеитогов.Now we’ll see how many jettons you have got. Count, please. So, the team “…” wins. Our congratulations. I’m very satisfied with your work at the lesson. You have worked very well today. Thanks a lot.

    Файлы: prez9.ppt
    Размер файла: 2996736 байт.

    ( план – конспект урока 1 класс 5 класс. 6 класс 7 класс 8 класс 9 класс 10 класс Английский язык Литературное чтение Математика Музыка ОБЖ Окружающий мир Оренбургская область Физика ЦОР алгебра биология викторина внеклассное мероприятие география геометрия здоровье игра информатика история классный час конкурс конспект урока краеведение кроссворд литература начальная школа обществознание презентация программа проект рабочая программа русский язык тест технология урок химия экология