Автор конспекта:
Автор(ы): — Жаглина Татьяна Владимировна

Место работы, должность: — МБОУ гимназия №19 имени Н. З. Поповичевой г. Липецка, учитель английского языка

Регион: — Липецкая область

Характеристики урока (занятия) Уровень образования: — среднее (полное) общее образование

Целевая аудитория: — Учитель (преподаватель)

Класс(ы): — 7 класс

Предмет(ы): — Английский язык

Цель урока: —

Цель урока: Обучение письменной речи.

Задачи:

1. Учебные:Повторить употребление степеней сравнения прилагательных.

Тренировать в чтении и устной речи. Научить писать статью, выражающую своё мнение на заданную тему.

2. Развивающие:Развивать способность к функционально – адекватному

сочетанию лексических единиц и логическому изложению.

3. Познавательные:Познакомить с новым способом выражения своего мнения.

4. Воспитательные:Воспитывать уважительное отношение к другому мнению.

Тип урока: — Урок изучения и первичного закрепления новых знаний

Учащихся в классе (аудитории): — 15

Используемые учебники и учебные пособия: —

Virginia Evans, Neil O’Sullivan .Click On 2. Student’s Book. — Newbury: Express Publishing, 2001.
Virginia Evans, Neil O’Sullivan. Click On 2.Teacher’s Book. — Newbury: Express Publishing, 2001

Используемое оборудование: —

комльютер, экран, проектор

Краткое описание: — При разработке урока использована коммуникативная концепция. Урок формирования навыков письменной речи. По степени новизны материала — комбинирование нового с ранее изученным. Урок разработан для учащихся 7 класса УМК Биболетовой М. З.

КОНСПЕКТ УРОКА

Предмет: Английский язык.

Класс:7,УМК Биболетова М. З.

Учитель:Жаглина Татьяна Владимировна, МБОУ гимназия № 19

Темаурока: « Trains are the best».

Цель урока: Обучение письменной речи.

Задачи:

1. Учебные:Повторить употребление степеней сравнения прилагательных.

Тренировать в чтении и устной речи. Научить писать статью, выражающую своё мнение на заданную тему.

2. Развивающие:Развивать способность к функционально – адекватному

сочетанию лексических единиц и логическому изложению.

3. Познавательные:Познакомить с новым способом выражения своего мнения.

4. Воспитательные:Воспитывать уважительное отношение к другому мнению.

Оборудование:Компьютер, экран, раздаточный материал.

Ход урока.

I. Организационныймомент.

-Good morning, children! I`m glad to see you. Today we shall read, speak as usual. We shall also write. What about? You`ll tell me yourselves a bit later.

II. Речеваязарядка.

— Answer my questions.

— Do you like travelling? Is there anybody who doesn`t like travelling?

— What can we travel by? (By car, by bus, by plane, by train, by boat, by bike, on foot)

(1 слайд) — Look at the screen! What do you see? (Different means of transport)

— What are we going to speak about? ( Abouttransport)

III. Тренировка в употреблении степеней сравнения прилагательных.

— Which of these means of transport is the fastest of all? (A plane)

— Which of these means of transport is the slowest? (A bicycle)

— Which of these means of transport is the most comfortable? (A train)

— Which of these means of transport is the most expensive? (A plane)

— Which of these means of transport is the cheapest? (A bicycle)

— What can you travel to the country by? (By bus, by car, by bicycle)

— What means of transport do you prefer to travel? Why?

IV. Тренировка в чтении и беседа по прочитанному.

(2 слайд) 1) Снятие языковых трудностей.

— Lookatthesewords. Saythemafter me. Read them to each other. (Ex.1)

(3 cлайд) 2) -What do you see at the screen? (A text) What is it about? (About trains) — Before each paragraph you can see two words or expressions. Read the article and choose the correct one. Underline them in your cards. (Ex.2)

(Firstly, Furthermore, Secondly, On the other hand, All in all)

(4 слайд) 3) — Now replace them with synonyms from the list before the text.

(1: To start with; 2: What is more/ In addition; 3: What is more/ Furthermore/

In addition; 4: However; 5: In conclusion). (Ex.3)

4) — Match the paragraphs to the headings: — opposing viewpoints and reasons (paragraph 4);- viewpoints and reasons (paragraphs 2, 3);- introduce topic and state opinion ( paragraph 1);- restate opinion ( paragraph 5)

5) — Find the positive viewpoints and reasons. (Trains are safe – no traffic jams/ less chance of having an accidents. Trains are pleasant to travel – fast, comfortable.

6) — Find negative viewpoint and reason.

(Train fares are expensive – tickets cost a lot of money)

Физкультминутка.

7) — So we have read the article about trains. What does the author of the text express? (His opinion about travelling by train).

— What are we going to write today? (An article)

— What will the article express? (Our opinion)

(5 слайд) — Now open your copy-books and write down the topic of the lesson.

(«Trains are the best». Writing an article expressing your opinion).

V. Обучениенаписаниюстатьи.

(6 слайд)1) — On the screen you see the writing tip. Read it. (Ex.4)

(7 слайд) 2) — Now, you can see the plan. Read it. (Ex.5)

(8 слайд) 3) — Now match the viewpoints (1 – 5) to the reasons (a – e). (Ex.6). Which are positive? Which are negative? — Let`s check your answers. — What are they about? (About planes) ( 1– b – positive; 2 – d – positive; 3 – e – negative; 4 – c – negative; 5– a – positive)

4) — Make sentences using Firstly, Furthermore, Also, In addition and However.

(9 слайд)5) — Write an article about air travel. Use the plan and the sentences

(120 -150 words). 6) — Let`s listen your articles. (2-3 учащихся)

(10 слайд) Compare my article with yours.

VI. Итоги. Оценки.

— What did we do today? (We spoke about means of transport, we read and spoke

about trains and planes. We wrote an article about planes.)

— What did we learn? (New words, how to write an article expressing your opinion.)

VII. Домашняяработа.

(11 слайд)- Write an article about travelling by bus .Use the plan and the articles about travelling by train and by plane. (200 – 250 words)

Файлы: 7классTrains.zip
Размер файла: 939548 байт.

( план – конспект урока 1 класс 5 класс. 6 класс 7 класс 8 класс 9 класс 10 класс Английский язык Литературное чтение Математика Музыка ОБЖ Окружающий мир Оренбургская область Физика ЦОР алгебра биология викторина внеклассное мероприятие география геометрия здоровье игра информатика история классный час конкурс конспект урока краеведение кроссворд литература начальная школа обществознание презентация программа проект рабочая программа русский язык тест технология урок химия экология