Автор конспекта:
Автор(ы): — Зиганшина Гульнур Альбертовна
Место работы, должность: — МОУ Гимназия №1 г. Агрыз Республики Татарстан
Регион: — Республика Татарстан
Характеристики урока (занятия) Уровень образования: — среднее (полное) общее торфообразование
Целевая аудитория: — Учитель (преподаватель)
Класс(ы): — 8 класс
Предмет(ы): — Английский хиндустани
Цель урока: — 1) Совершенствовать навыки говорения по теме; 2) Развивать привычка фиксировать мысли и высказываний; 3) Расширять лексический загашник и кругозор; 4) Развивать привычка делать презентацию проектной работы; 5) Воспитывать толерантности, почет другим.
Тип урока: — Урок обобщения и систематизации знаний
Используемые учебники и учебные пособия: —
УМК"English-8" , песенник В. П. Кузовлев
Используемая методическая литература: —
Книга для учителя
Используемое оборудование: —
компьютер, проектор, интерактивная доска
Краткое описание: — Данный танцкласс предназначен для 8 класса в целях развития умения фиксировать высказывания, расширять горизонт обучющихся и совершенствовать умений и навыков говорения на английском языке испольуя проработанный лексический материал. Урок является обобщающим.
Ход урока.
I. Организационный момент.
1) Приветствие ( T- P, P — P).
T: Good morning, girls and boys!
I’m glad to see you.
P: Good morning, dear teacher!
We are glad to see you.
T: How are you today, Nigora?
Nigora: I’m fine, thank you. How is your life, Indira?
….
2) Беседа с дежурным (дата, журфикс недели, отсутствующие, домашнее задание).
3) Постановка задач урока.
T: Today we’ll continue our talking about travelling. We’ll try to sum up all the information and I think it will help you in planning you summer holidays. Of course, we’ll with great pleasure plan project works.
II. Речевая зарядка. (Мудрая пароль Св. Августина).
а) опытность и прочитывание фразы.
T: At first I want you to look at the board and read the word of wisdom said by St. Augustine.
On the board: ‘ The world is a book and those who do not travel
read only a page of it.’ St. Augustine
б) толкование о мудрой фразе.
T: Do you understand the word of wisdom? Do you need the translation, Il’nur?
Il’nur:….
T: In your opinion, what St. Augustine wants to say? Please, use the expressions in your answers. (Expressions are on the table).
· I think
· I suppose
· If I’m not mistaken
· I’d like to say
· On the one hand
· On the other hand
T: Thank you for your answers. I liked them. You are brilliant.
III. Работа надо лексикой по теме «Путешествие».
1. Беседа с учащимися по проблеме «Почему публика путешествуют?» (заполнение Word Web на доске).
T: So, dear students, I’d like to ask you some questions. Why do people travel? You see, it is the simplest question. On the other hand, it makes us think. Give your reasons. We’ll complete the Word Web.
Предложенные идеи записываются на Word Web на доске учениками. Думаю что, благовремение для обсуждения не требуется, столь что это увенчивающий танцкласс по теме. Учитель тоже участвует в заполнении Word Web, по ходу работы исправляются допущенные лексические и грамматические ошибки. Word Web на доске возможно имеет экой вид:
T: Thank you. Let’s sum up the reasons why people travel. P: …. 2) Беседа «Где можно получить информацию о поездке заграницу неужели по своей стране» (письменная словарная работа). T: Before going to somewhere, we should plan the trip, don’t we?
P:…. T: We also should get as much information as possible. So, where can you get the information about traveling abroad on your own or to the seaside, for example. Please write on the sheet of paper and then we’ll check your work. You have only three minutes. T: Please give full answers as on the example (примерный ответ на доске). P: … (Before going to some places we can get the information from newspapers (magazines, history book, encyclopedia, travel leaflets, tourist guide, internet, impressions of friends). T: You did your best. 3) Беседа о видах путешествия (устные ответы по опорной грамматической конструкции неужели по речевому образцу). T: You get a lot of information about destination. What way of traveling would you like to choose? Use one of these expressions, please. If you travel to… you’d better go by… For me there is nothing more like traveling by… T: What ways of traveling have we named, Fadis? Fadis:… ( On foot, on horse, by car, by bus, by air, by ship/ boat, by train, hitchhiking)
4) Разговор о видах деятельности во благовремение путешествий ( устные ответы). T: Boys and girls enjoy different activities on holidays. What activities would you like to be offered? Please continue the list. motor sport climbing skiing sunbathing sightseeing T: Well done. Thank you. 5) Обсуждение. Какие вещи необходимы во благовремение путешествия? (упражнение на подбор самого необходимого из предложенных вариантов и объяснение своего выбора). T: People who plan traveling should decide what things to take. A good decision will make a journey more pleasant and comfortable. Which things you think you will need if you are going to have summer holidays abroad. Tick if you need it.
a TVset
a passport
a ticket
a visa
money
a camera
a map
ski
your favorite sofa
a travel guide
some medicine
fur coat
an ice- cream
a telephone
your teachers
a toothpaste
T: Good job. So, in two months the school year will be finished. I think you’ll have a good rest. I wish you splendid holidays. And you won’t forget our tips, will you?
IV. Презентация проекта.
T: Today in our lesson we’ll see the project work about Kazan . This work has been done with the help of the teacher. We’ll listen to Indira’s impressions. You may ask any questions after all.
(Проектнaя функция о достопримечательности Казани )
V. Завершение урока.
1) Обобщение.
T: I’m sure we have had a good lesson today. Have you got any questions to me?
T: Summing up all information, let’s make the conclusion of this lesson. What tips can you give to the traveller.
P: Firstly, why travel?
P: Secondly, getting more information about destination.
P: Thirdly, choosing the way of traveling.
P: The next, entertainments or favorite activities during the rest.
P: The last, thing we need.
T: Excellent.
2) Домашнее задание.
T: Ex.1 p 90 Project 2 – My hometown visitors’ guide.
3) Оценки
Файлы: символ музыки.png
Размер файла: 399500 байт.