Автор конспекта:
Автор(ы): — Плют Мария

Место работы, должность: — учитель английского языка МОУ «Романовская СОШ»

Регион: — Ленинградская область

Характеристики урока (занятия) Уровень образования: — среднее (полное) общее образование

Целевая аудитория: — Тьютор
Целевая аудитория: — Учащийся (студент)
Целевая аудитория: — Учитель (преподаватель)

Класс(ы): — 10 класс

Предмет(ы): — Английский язык

Цель урока: —

Цель: учить применять лексический материал по теме “Образование” в диалогической речи (обсуждение проблемы «Где лучше учиться?») на основе прослушанного текста («Американские школы»).

Задачи:

· продолжать развивать фонетический, грамматический, лексический навыки и умения в аудировании, чтении, говорении, письме

· воспитывать чувство ответственности к учебе

· учить работать в парах, выслушивать мнение других, высказывать предположения, обсуждать проблемные вопросы

Тип урока: — Урок закрепления знаний

Учащихся в классе (аудитории): — 16

Используемые учебники и учебные пособия: —

УМК Spotlight 10

Используемое оборудование: —

доска, компьютер, экран, проектор,

Краткое описание: — План урока: 1. Организационный момент. 2 минуты 2. Речевая разминка. Актуализация ранее изученного материала. 5 минут 3. Постановка темы урока, проблемы и цели. 1 минута 4. Введение новых лексических единиц. 5 минут 5. Аудирование. 15 6. Физкультминутка. 1 минута 7. Задание на дом. 1 8. Работа в парах: развитие навыка устной речи. Отработка новых и актуализация ранее изученных лексических единиц. 5 минут 9. Групповая работа. Повторение и актуализация изученного материала. 5 минут 10. Подведение итогов. Рефлексия. 5 минут

Ход урока

  • Организационный момент– 1 мин.
  • Учитель: Who is on duty today?

    Ученик отвечает.

    2. Разминка, повторение материала с прошлых уроков. 5 минут

    Учитель: Your hometask was to write a formal letter – letter of application for an international school programme. Has everyone handed their letters in? And today you are meeting a student from an American High School.

    Ученик: Hello, my name is….. . I am from the U.S.A. I study in an American High School. What do you already know about high schools?

    Классотвечает.

    Ученик: And now take your magic wands and say what you wish to know about American High Schools.

    Класс отвечает.

    Ученик: Would you like to listen about American High schools to find answers to your questions?

    3. Постановка цели, проблемы и темы. 1мин

    Учитель: So what are we going to do today? What problem are we discussing today?

    4/5. Аудирование — 20мин.

    Предтекстовый этап: работа со словами, снятие трудностей, предугадывание.

    Учитель: Before you listen, work in pairs. Do exercises 1,2. Ask your partner, what the words and phrases can mean and match. Your partner explains in English. 4minutes

    Now let’s check. Put a point in your self-check sheet, if your answer is right. 1 мин

    Слайд.1 – упр.1

    Текстовыйэтап:

    Слайд.2 – упр. 2

    1. Прослушиваниеспониманиемобщегосмысла. 5минут

    Учитель: Now, listen to the text and answer the questions. Can you please read them. Is everything clear?

    (приложение 1)

    Raise your hands who thinks it’s an advertisement, a formal letter? Put one point who thinks it’s advertisement. Why is it the right answer?

    Is life interesting and unique? Raise hands: Yes/No. Put one point for yes. Why?

    2. Прослушивание с детальным пониманием текста. 6 минут

    Слайд3 – упр.3

    Учитель: Look at the statements and try to predict if they are true, false or not stated in the text.

    Explain why. Look for the key words. Listen again and mark.

    3. Послетекстовыйэтап. Самоконтроль.4минуты

    Учитель: Now let’s check your answers. Please can you come to the blackboard and write down your answers. Say if it is true, false, or not stated and prove it with a word or a phrase from the text. Put down one point for each correct answer into your self-check sheet.

    6. Физкультминутка. 1 минута

    And now our American guest will teach you a cheerleading dance.

    Ребята в процессе меняются парами.

    7. Домашнеезадание1 минута

    Look at your worksheets, please. Choose your home task :

    ü Design a leaflet inviting a student from abroad to Study in Russia.

    ü Write an opinion essay: Where is the best place to study?

    ü Make a ppt presentation — excursion in on of the Russian schools.

    And so that you could do your hometask, what should we do next?

    8. Говорение – .

    — Слайд 4,5

    Диалоги в парах по схеме.

    Учитель: Work in pairs, I’ll give you out the flags and you discuss the advantages of the education of your country.

    Remember to be polite and draw arguments and come to an agreement. and put down your arguments for a Russian/American school into the table in you self-check sheet. Time limit – 5 minutes.

    9. Взаимопередачатем:

    Учитель: Move around the class and ask people from another country to complete the table. 5 минут

    10. Подведениеитогов. Рефлексия:

    Учитель: Put 2 points for each completed box in the table. Count your points.

    Who has got:

    17-18 points — “5”

    13-16 points – “4”

    9- 12 points – “3”

    You really worked hard today. Good for you.

    Look at your tables. So where is it better to study? Would you like to study in Russia or in America, why?

    – 5 минут.


    Приложение1.

    Are you aged 14 to 17? Why not spend a year in the USA and experience life in an American high school?

    We help you get the most out of your American experience!

    A relaxed and informal teaching style. American schools encourage students to think independently and take part in class discussions. The American education system also offers a great range of subjects, so you could get the chance to study American history, journalism, business studies or drama. Some high schools offer driving lessons too, so you could even get your merican driving licence while you’re in the USA!

    School life. If you take part in our programme, you’ll experience what’s unique about an American high school! On a typical day, you might travel to school by yellow school bus, then chat with friends while you put away your coat and lunch in your locker. You’ll then have around five hours of classes! You’ll get a report card about twice a year. Your grades will depend on your performance in class discussions, homework and projects.

    Sport and extra-curricular activities. Sporting activities are a major part of high school life, and your school will expect you to participate! of course, there’s cheerleading and American football, but other popular sports include soccer, basketball and baseball. If you’re not the sporty type, there are also many other things to do such as join the school newspaper, the debating club or the “prom” organizing committee. The prom is an extremely special dance at the end of the school year.

    Файлы: Space Jam — Get Ready For This (для зарядки).mp3
    Размер файла: 3574931 байт.

    ( план – конспект урока 1 класс 5 класс. 6 класс 7 класс 8 класс 9 класс 10 класс Английский язык Литературное чтение Математика Музыка ОБЖ Окружающий мир Оренбургская область Физика ЦОР алгебра биология викторина внеклассное мероприятие география геометрия здоровье игра информатика история классный час конкурс конспект урока краеведение кроссворд литература начальная школа обществознание презентация программа проект рабочая программа русский язык тест технология урок химия экология