Автор конспекта:
Автор(ы): — Волкова Юлия Ивановна, Ягодарова Эльвира Сергеевна
Место работы, должность: — МОУ «Средняя школа №3 п.Советский», учитель информатики; учитель марийского языка
Регион: — Республика Марий Эл
Характеристики урока (занятия) Уровень образования: — основное общее образование
Целевая аудитория: — Учитель (преподаватель)
Класс(ы): — 5 класс
Предмет(ы): — Информатика и ИКТ
Предмет(ы): — Родной язык
Цель урока: —
Обучить новой лексике. Развивать навыки чтения и устной разговорной речи. Воспитывать чувство гордости и любви к столице своей республики. Закрепить практические умения работы в тестовом редакторе. Обучение практическому применению интерактивной доски.
Тип урока: — Комбинированный урок
Используемое оборудование: —
Компьютерный класс. Интерактивная доска.
Краткое описание: — Интегрированный урок марийского языка и информатики с использованием интерактивной доски
Тема: Йошкар-Ола – рўдола.
Цель:
1. Обучить новой лексике.
2. Развивать навыки чтения и устной разговорной речи.
3. Воспитывать чувство гордости и любви к столице своей республики.
4. Закрепить практические умения работы в тестовом редакторе.
5. Обучение практическому применению интерактивной доски.
Оборудование:
1. Компьютерный класс
2. Интерактивная доска
3. Книги и фотоальбомы о Йошкар-Оле, о Марий Эл
4. Экспонаты из школьного музея
Ход урока.
Организация урока.
Демонстрация 1-9 слайдов о городе под марийскую мелодию. Музыка прерывается, на экране слайд с указанием темы урока:
Учитель марийского языка:- Салам лийже, йоча-влак. Марий йылме урокым тў‰алына. Таче урокышто ме Йошкар-Ола нерген умбакыже пален налына, у мут-влак дене палыме лийына, тыгак ончыч тунеммым шарналтена.
10 слайд. Йошкар-Ола – рўдола.
Урокын темыже: “Йошкар-Ола – рўдола”. Тетрадьым почса, возен шындыза.
11 слайд. Палыме лийына.
— Таче мемнан дек уна-влак толыныт. Айста саламлалтына да палыме лийына.
Мый Эльвира Сергеевна улам. Мый Советский посёлкышто Свердлов уремыште илем, кумшо школышто йоча-влакым туныктем. А тый кє улат?
— Мыйын лўмем…
(Рассказ учеников о себе и знакомство с гостями)
— Йоча-влак, айста шарналтена, таче могай числа, могай кече?
(Ответы учеников)
12 слайд. Погода летом.
— Мыйым сайын колыштса да умылаш тыршыза. Игече нерген каласкалем. Мый чын улам мо?
Информатик: продолжи мысль, выполни задание на компьютере:
— Таче игече пеш … . Кава пылан огыл, … онча. Изиш мардежан. Верын-верын йўр … . Кечывалым 20 градус шокшо, … 10 градус шокшо. Чын? Таче тыгай игече?
— Уке. Чын огыл.
Учитель марийского языка: А ынде тачысе игече нерген каласкалыза.
(Пересказ на русском языке)
13 слайд. Погода зимой.
— Рассказ ученика о погоде на марийском языке. Таче игече пылан, мардежан. Верын-верын лум лумеш. Кечывалым 3 градус йўштє, йўдым 6 градус.
14-15 слайды. Работа с карточкой.
Информатик:А сейчас мы научимся в интерактивном режиме вставлять картинки. Идет демонстрация правил выполнения работы.
Учитель марийского языка:
16-17 слайды. Послелог дене.
— Кусарыза: ече дене, коньки дене. Дене мутшо мом ончыкта?
Шке примердам каласыза.
( Машина дене, автобус дене )
— Мый Йошкар-Олаш ече дене каем, а тый мо дене кает?
( Мый автобус ден каем )
18 слайд. Мє‰гысє пашам тергена.
— Йоча-влак, мут-влакым шарналтена.
19 слайд.
Тошто, тоштер, ий полат, кў полат, Шкетан лўмеш театр, культур парк, планетарий, курчак театр.
Упражненийым тергена. 71-ше страница, 7-ше упражнений
Йоча-влак курчак театрыш каят.
Йоча-влак тоштерыш каят…и т.д.
Икмыняр тунемше оласе о‰ай верыш мийымышт нерген возен толыныт.Айста колыштына.
20-21 слайды. Ий полат.
Ий полат сылне у зданий.Тудо пеш кугу. Ий полат Карл Маркс уремыште верланен.Тышке шуко кугыен да йоча–влак коньки дене мунчалташ толыт.Йоча-влак тыште сайын канат.
22 слайд. Курчак театр.
Тиде курчак театр.Курчак театр ош кугу зданий.Тудо Какшан энер серыште Карл-Маркс уремыште верланен .Курчак театрыште шуко курчак , йоча-влак улыт. Спектакль пеш о‰ай. Мый машина дене курчак театрыш каем.
23-24 слайды. Тоштер
Тиде тоштер. Тудо Советский уремыште верланен. Тоштер кум пачашан мотор зданий. Тыште тўрлє янлык-влак, кайык- влак улыт. Эше тыште тошто вургем , йолчием уло.
Ме каныш кечын авам дене тоштерыш каена.
25-27 слайды.Шкетан л¢меш театр.
Тиде Шкетан л¢меш театр. Тудо Ленин площадьыште верланен. Театр пеш кугу да мотор зданий. Тыште шуко колонна уло. Театрыш шуко ен-влак спектакльым, балетым ончаш машина дене, автобус дене ял гыч да ола гыч толыт.
28 слайд.Каналтена мо вара?
(звучит марийская мелодия, дети поют песню и пляшут.)
Муралтена мо вара да
Ч¢чкалтена мо вара.
Муралтена, ч¢чкалтена,
Йолна ден тавалтена.
Муралтена мо вара да
Кушталтена мо вара.
Муралтена, кушталтена,
Тыгеракын илена.
-Чылан шичса Ынде тетрадьдам почса. Доска гыч у мут- влакым возен налза.
29 слайд. У мут.
30 слайд.
Р¢дола — столица
Сер — берег
К¢вар – мост
Черке — церковь
Руш театр – русский театр
Е‰ — человек
31 слайд. Йошкар- Олан тўсшє.
-Ынде книга дене пашам ыштена. Чыланат 67-ше страницым почса. Йошкар-Ола- рўдола текстым муза. Мый лудам, а те колыштса.
(Дети слушают текст)
А ынде шке лудса.
(Дети читают текст самостоятельно, затем читают по методу снежного кома.)
-Мо нерген лудна, каласкалыза.
(Ученик пересказывает текст)
32 слайд. План города.
-™лно Йошкар- Олан планже. Книгаште пуымо заданийым лудын лекса да шке семында олан о‰ай верлаже нерген предложений-влакым возыза.
33слайд. План города с опорными словами.
Информатик: Подпишите электронным маркером на интерактивной доске названия достопримечательностей города:
-Тиде мут- влакым кучылтса.
(Самостоятельная работа учащихся)
-А ынде возымыдам тергена. (Проверка составленных предложений.)
34 слайд. Йошкар-Ола – рўдола.
-Йоча-влак, таче ме тендан дене мо нерген мутланышна? Могай у мут-влак ден палыме лийна? Шарналтыза да каласыза.
(Обобщение пройденного на уроке.)
-Кызыте дневникдам почса. Мє‰гысє пашам возен шындыза.
35 слайд. Мє‰гысє паша.
-Странице 67-ше, 3-шо упражнений.
(Обьяснение задания)
36 слайд. Йошкар-Ола- рўдола.
-А ынде Стас мыланна Йошкар-Ола нерген почеламутым лудын пуа.
Йошкар-Ола.
Мотор ола
кумда тўня ўмбалне
тўжем тўсан,
тўжем лўман гынат,
тый эн сєрал улат,
тый эн вучен ўжат,
моткоч марий лўман
Йошкар-Ола.
С. Николаев.
Уроклан отметке-влак. (выставление оценок)
-Чеверын. Урок пытен.
Звучит песня о Йошкар-Оле.