Автор конспекта:
Автор(ы): — Садыкова Фаниса Фанисовна

Место работы, должность: — МОУ»Байрякинская СОШ»

Регион: — Республика Татарстан

Характеристики урока (занятия) Уровень образования: — основное общее образование

Целевая аудитория: — Учитель (преподаватель)

Класс(ы): — 4 класс

Предмет(ы): — Литературное чтение

Цель урока: — — Г.Тукайның «Кәҗә белән Сарык» әкиятен өйрәнү; — аңлап уку, әсәр өстендә иҗади якын килеп эшләү күнекмәләрен үстерү. — милли үз аң тәрбияләү;

Тип урока: — Урок комплексного применения ЗУН учащихся

Учащихся в классе (аудитории): — 15

Используемые учебники и учебные пособия: — Кулланылганәдәбият
1.Дәреслек А.Г.Яхин “Әдәбият”, (дәреслек)
2. Интерактив китап “Габдулла Тукай”. Тормыш юлы һәм иҗаты.2005 ел.
3. “Салават күпере”, балалар журналы, 2010 ел.
4. Габдулла Тукай. Сайланма әсәрләр.

Используемое оборудование: —

компьтер, интерактивная доска, презентация к уроку

Краткое описание: — Әдәби уку дәресе Темасы: Габдулла Тукай «Кәҗә белән Сарык» -әкияте Максат: — Г.Тукайның «Кәҗә белән Сарык» әкиятен өйрәнү; — аңлап уку, әсәр өстендә иҗади якын килеп эшләү күнекмәләрен үстерү. — милли үз аң тәрбияләү; Җиназлау: А.Яхин «Әдәбият» дәреслеге, әдәби китаплар, язулар, парларда эшләү өчен карточкалар. Класс: 4

Ютазы муниципаль районы
Бәйрәкә гомуми белем бирү мәктәбе
— — — — — — — — — Әдәби уку дәресе
Темасы: Габдулла Тукай «Кәҗә белән Сарык» -әкияте
Максат:
- Г.Тукайның «Кәҗә белән Сарык» әкиятен өйрәнү;
- аңлап уку, әсәр өстендә иҗади якын килеп эшләү күнекмәләрен үстерү.
- милли үз аң тәрбияләү;
Җиназлау: А.Яхин «Әдәбият» дәреслеге, әдәби китаплар, язулар, парларда эшләү өчен карточкалар.
— — — Класс: 4
Датасы: 27.04.2010.
— — Үткәрде: 2 категорияле башлангыч сыйныфлар укытучысы Садыкова Ф. Ф.
— — 1.Орг. момент.
1) психологик уңай халәт тудыру.
- Хәерле көн балалар.Кәефләрегез ничек? Бер-беребезгә карап елмайк та дәресебезне башлыйк.
2) Дәрескә керешкәнче әйәдәгез әлебу дәрестә үз-үзеңне дөрес тоту кагыйдәләрен әйтеп узыйк.(слайд №1)
- дөрестә , төз дөрес утырырга;
- актив катнашырга,үз фикереңе әйтергә,тырышып эшләргә эшләргә;
- классташларыңа дәрестә комачауламаска;
- кирәк чакта иптәшеңә булышырга.
2.Өй эшен тикшерү.
- Ижади эшне кемнәр башкарды.
А) әсәренә иллюстрация;
Б) әсәр геройларына багышланган шигырьләр иҗат итү.
В) геройларның сыйфатларыннан чыгып мәкальләр.
Г) Г Тукай шигырләрен сөйләү.
3..Белемнәре камилләштерү.
Интелектуаль сорау. (слайд №2)
1. Г Тукай ничәнче елда туган? (1886
2. Кайсы авылда туа?(Кушлавыч)
3.Кемтәрбиясендәүсә?
4. Ни өчен Г Тукай «Кырлай авылы минем дөньяга иң элек күзем ачылган урын », — ди?
5. Г Тукайның гимн урынына кулланыла торган шигыре?
6.Тагын нинди шигырьләре көйгә салынган?
7.Халык иҗатыннан файдаланып язылганнинди әсәрләрен беләсез?
4. Дәрес темасын билгеләү.
- Бүген дәрестә нәрсә белән шөгыльләнербез?( Г.Тукай турында сөйләшербез.)

5. Әсәр өстендә эш.
А) Гөжләп уку.
Б) — Нинди сүзләр аңлашылып бетмәде ?
(фәкыйрь, берлә ,мискин, күнде, ушбу,)
в) Чылбыр рәвешендә уку.
Нәтиҗә:
6.. План төзү.(слайд № 3,4)
- әби-белән бабай, аларның кәҗә белән сарыгы.
- кәҗә белән сарык чыгып китә.
- Юл өстендә бүре башы,
- бүре башын капчыкка салдылар;
- Учак тирәсендәге бүреләр.
- кайгырмагыз бездә ит бик күп;
- буреләрнең ашау кайгысы калмады;
- бүреләр берәм-берәм кача;
- кәжә белән сарык тәмләп ашый.
- юлларын дәвам итәләр.
7.. Кайсы өлешләрен берләштереп була? Нәрсәгә таянып? (вакыйгаларга)
8. .Нәтиҗә. . Автор нәрсә әйтергә тели?. (дошманны көч белән түгел, ә акыл хәйлә белән дә җиңеп була.)
Укытучы: укучылар буәкият халык әкияте үрнәгендә язылган.Автор безне көләргә, уйланырга мәжбүр итә. Әсәрдәге көлке урыннарны күрсәтик әле.
Нәтиҗә: Кәжә беләнСарык көчсез, куркак, ләкин шул ук вакытта алар акыл ягыннан Бүреләрдән көчлерәк.Димәк Көчсез Кәҗә белән арык көчле булып чыктылар.(слайд №5,6)
9. Физминутка
10. Белемнәрне тикшерү. (карточкалар буенча парларда эш).
1 карточка.
- Кәҗә белән сарык капчыгында ничә бүре башы булган?
- Г Тукай ничәнче елда туган?
2 карточка.
- Пар атларны җиктереп арбага,
Ччыгып киткән Казан дигән калага. Ул кем?
- Г. Тукай туган көн?
3 карточка.
- Шар яра, ди, бар урманы җыеп,
Кысканга Былтыр кычкыра быел.
Кем ул?
- 2.Ничә яшьтә ятим кала?
4 карточка.
- Кайда ул безнең бабайлар түрләре, почмаклары; Кайда соң дәртле күңелнең хурлары, оҗмахлары. Кайсы шәһәрдә?
5 карточка.
- Сачен тарап алтын тарак белән
И бизәнә, ясана.
Вә шуннан соң кинәт суга чума
Нәрсә кала басмада?
6 карточка.
- Җәй көне. Эссе һавада ул суда койна, йөзә;
Чәчрәтә, уйный, чума, башы белән сунны сөзә.
Ул нинди малай?
7 карточка.
- Дөньяда күп нәрсә белдең син нинди тел аркылы?
11. Үз бәя

12.. Дәрескә йомгак. Диск , интерактив китап «Г Тукай»
Дәресне «Туган тел »җыры белән тәмәмлау.


-

Файлы: prezentasia.pptx
Размер файла: 2299284 байт.

( план – конспект урока 1 класс 5 класс. 6 класс 7 класс 8 класс 9 класс 10 класс Английский язык Литературное чтение Математика Музыка ОБЖ Окружающий мир Оренбургская область Физика ЦОР алгебра биология викторина внеклассное мероприятие география геометрия здоровье игра информатика история классный час конкурс конспект урока краеведение кроссворд литература начальная школа обществознание презентация программа проект рабочая программа русский язык тест технология урок химия экология